Pokaż filtry

WYBIERZ ROZMIAR

Rodzaj

Zresetuj krok

Producent

Zdrowa stopa

Brak dostępnych opcji

Darmowa dostawa

Brak dostępnych opcji

Wkładki profilaktyczne

Wkładki ortopedyczne, czyli lepiej zapobiegać, niż leczyć

Wkładki ortopedyczne dla dzieci to prosty i skuteczny sposób na korektę różnego rodzaju wad stóp u dzieci. Dzięki nim można nie tylko korygować już istniejące wady, ale także zapobiegać, nim jeszcze one wystąpią. Właściwie dobrane wkładki do butów dla dzieci zapewniają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie stóp. Wkładki ortopedyczne są dostępne w różnych rodzajach i kształtach i są dobierane w zależności od wady stopy dziecka.

Rodzaje wkładek ortopedycznych dla dzieci

Wkładki na płaskostopie to jedne z najczęściej stosowanych rodzajów wkładek ortopedycznych u dzieci. Pomagają w redukcji wady, która polega na osłabieniu lub spłyceniu podłużnego sklepienia stopy. Wkładki na płaskostopie dla dzieci pomagają w utrzymaniu prawidłowego podparcia stopy i rozłożeniu ciężaru ciała. Dzięki temu, zapobiegają dalszemu pogłębianiu się wady i poprawiają postawę dziecka.

W ofercie dostępne są także inne wkładki o różnym działaniu. To np. wkładki ortopedyczne supinujące – pomagające w ograniczaniu zjawiska supinacji. To tendencja do układania stopy podczas chodzenia tak, że ciężar ciała w większości spoczywa na jej zewnętrznej krawędzi. Odwrotnością jest pronacja – wtedy stopa układana jest wewnętrzną krawędzią do dołu. Obie te pozycje są niepożądane, bo w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do poważnych problemów w obrębie nóg ale i bioder. Wkładka supinująca pomaga zredukować nieprawidłowy ruch, zapewniając stabilność stopy i poprawiając równowagę dziecka.

Skuteczna korekcja dzięki wkładkom

Dzięki wkładkom można leczyć również taką wadę jak koślawość kolan. Przypadłość ta polega na ustawieniu kolan wewnętrznie – co prowadzi do nadmiernego obciążenia stawów. Wkładki na koślawość kolan wymuszają ułożenie stóp w takiej pozycji, która jest poprawna z medycznego punktu widzenia.

Wkładki supinujące dla dzieci warto stosować jak najwcześniej – gdy dzieci dopiero nabierają nawyków związanych z chodzeniem. Dobór wkładek powinien być przeprowadzony przez lekarza, aby mieć pewność, że terapia jest prowadzona właściwie. To lekarz pomoże w doborze odpowiedniego rodzaju wkładki, uwzględniając specyficzne potrzeby dziecka. Ważne jest również, aby wkładki były odpowiednio dopasowane do butów dziecka i wymieniane regularnie w celu zapewnienia ich skuteczności.

Wkładki ortopedyczne a buty

Dostępne na rynku wkładki ortopedyczne płaskostopie czy na koślawość kolan mają kształt ułatwiający ich instalację wewnątrz obuwia. Po prawidłowym montażu wkładka nie powinna zmieniać swojego położenia w czasie chodzenia.

Wygodną formą terapii są również buty wyposażone we wkładki ortopedyczne. Najwięksi producenci obuwia dla dzieci uwzględniają w swoich wyrobach możliwość instalacji wkładek korekcyjnych. W niektórych butach profilaktycznych, takie wkładki mogą być elementem wyposażenia. To wygodne rozwiązanie, do którego łatwo przekonamy kilkuletnie dziecko. Co ważne, po zainstalowaniu wkładek wewnątrz bucików, na zewnątrz nie pozostają nawet ślady ich obecności. W dodatku, obuwie profilaktyczne i ortopedyczne z zewnątrz jest nie do rozpoznania.