Jak dbać o prawidłowy rozwój stopy dziecka ?
Posted by      01/17/2018 13:33:44
Jak dbać o prawidłowy rozwój stopy dziecka ?

Dbałość o prawidłowy rozwój stopy dziecka to bardzo ważny obowiązek w opiece rodzicielskiej. Przyczyna jest prosta, stopy są podstawą w prawidłowym rozwoju dziecka, to one zapewniają prostą postawę i mają wpływ na wiele części ciała oraz na sposób chodzenia dziecka, a w przyszłości dorosłego człowieka. Bardzo ważna jest obserwacja malucha, zwłaszcza kiedy stawia pierwsze kroki.

Jak wygląda stopa malucha?

Stopy spełniają trzy ważne funkcje:

 • amortyzacji,

 • stabilizacji,

 • przemieszczania.

  Ich rolą jest ochrona wyżej położonych narządów ruchu, w tym kręgosłupa. Kolejnym ich zadaniem jest kontrola czyli tzw „wyczuwanie” podłoża. Jeśli pojawią się zaburzenia odbijają się one na stawach skokowych, kolanowych, biodrowych, a nawet mogą dosięgnąć samego kręgosłupa!

  Pierwszy rok życia malucha jest okresem bardzo ważnym dla sprawności psychoruchowej. Wszelkie zaniedbania i nieprawidłowości w tym okresie będą miały wpływ na dalszy rozwój stóp i postawy dziecka. Należy dbać o stopy naszych pociech w jak najwcześniejszym ich rozwoju .

  Czy dziecko powinno chodzić boso?

Często słyszy się, że dziecko powinno chodzić boso, owszem ale tylko po naturalnym podłożu jakim jest piasek czy trawa. Natomiast w domu, gdzie podłoga jest twarda stopa nie ma możliwości na pracę w trzech płaszczyznach, nie ma także amortyzacji i wszystkie reakcje od podłoża, które powstają podczas chodu czy biegu oddziałują negatywnie nie tylko na stawy stóp, ale także kolan i na wyższe partie ciała.

Jakie powinny być pierwsze buciki naszych pociech?

Pierwsze buciki należy kupić nie wcześniej niż dziecko zacznie samodzielnie chodzić. Jednak pamiętajmy, jeśli dziecko pierwsze kroki w domu stawia bez obuwia to podczas samodzielnego chodzenia powinno mieć już zapewnione obuwie. Najlepszym obuwiem będzie takie, które zaopatrzone jest w sztywny zapiętek sięgający ponad kostkę (wspomoże stabilizować pietę), z miękką podeszwą, która pozwoli się swobodnie zgiąć oraz ważny jest szeroki czubek aby paluszki mogły luźno pracować.

Dobre buty dla dziecka to inwestycja w jego zdrowie, prawidłową postawę i rozwój. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jakie cechy powinno mieć idealne obuwie dziecięce. 

Pamiętajcie każda stópka jest inna, posiada inną budowę, dlatego przy zakupie butów należy zwrócić uwagę na:

 • rozmiar, który powinien być dopasowany do długości stopy, źle dobrane buty zniekształcają stopę, należy dobrze zmierzyć stopę dziecku.

 • Nosek buta powinien być nie tylko szeroki ale tez wysoki aby nie uciskał palców dziecka, które muszą mieć swobodę ruchów, kiedy dziecko zacznie pewnie chodzić.

 • Usztywniony zapiętek, obejmujący pietę i na tyle wysoki aby sięgał za kostkę ( u dziecka zdrowego niekoniecznie ), który zapobiega przekrzywianiu się pięty na boki podczas chodzenia.

 • Podeszwa antypoślizgowa, która daje poczucie bezpieczeństwa dziecku.

 • Buty wykonane z naturalnych materiałów, skóra lub bawełna, pozwalające na oddychanie stóp.

 • I nigdy !!! założone po starszym rodzeństwie, to może powodować tzw dziedziczenie wady tzn buty pamiętają kształt.

Jak noga podrośnie, to będą w sam raz!” nie macie pojęcia jak często to słyszymy! Nie może być tak, że stopa będzie dorastać do buta, to but ma być dopasowany do stopy!

Buty zakupione z dużą nadwyżką to nie tylko bolesne upadki dla dziecka ale też otarcia, i co najważniejsze mogą spowodować nieprawidłowy rozwój stópek naszych pociech. Wewnętrzna wkładka dla dziecka poniżej 2 roku życia może być maksymalnie o 3–5 mm dłuższa niż stópka.

Buty dziecku wymieniamy nie rzadziej niż co 3 do 6 miesięcy, bacznie obserwując wygląd buta.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jakiej firmy wybrać półbuty na wiosnę?
Jak wybrać baleriny profilaktyczne?
Jak dbać o prawidłowy rozwój stopy dziecka ?
Trampki MEMO
Sandały Bartek
Jakie kapcie dla dzieci, Danielki, Dawid czy Mrugała?
Buty profilaktyczne Daniel dla dzieci.
Buty profilaktyczne jako dobry pomysł na prezent gwiazdkowy
Jakie buty wybrać na zimę dla dziecka?
Jakie buty do wkładek ortopedycznych dla dzieci?

Comments

Log in or register to post comments