Czy warto kupić buty dla dzieci ze znakiem Zdrowa Stopa?
Posted by      06/05/2018 11:52:32
Czy warto kupić buty dla dzieci ze znakiem Zdrowa Stopa?

Wielu rodziców interesujących się prawidłowym rozwojem dziecka zapewne wie co oznacza uśmiechnięta stópka na żółtym tle, która może być naklejona na pudełku, lub metce zakupionego obuwia i zastanawia się czy rzeczywiście ma coś wspólnego z jakością ich produktów. Daje również rodzicom możliwość wyboru odpowiedniego i bezpiecznego obuwia dla swoich pociech.
Znak zwany „Zdrowa Stopa” przyznawany jest producentom obuwia przez Instytut Przemysłu Skórzanego Oddział w Krakowie.
Podstawową działalnością Instytutu jest :

- prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie garbarstwa, obuwnictwa i futrzarstwa a także innowacyjnych materiałów i tworzyw wykorzystywanych w przemyśle wyrobów skórzanych i w obuwnictwie,

- przystosowanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych do potrzeb praktyki;

- wdrażanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych. „

Głównym celem przyznawania znaku „Zdrowa stopa” jest promowanie przez producentów swoich wyrobów ale nie daje on bezpośrednio korzyści finansowych jednakże dla rodziców stanowi informację, że to obuwie jest dostosowane do wymagań stóp dzieci. Aby producent mógł umieścić znak „Zdrowej stopy” musi uzyskać prawo do jego stosowania. Takie uprawnienie przyznaje komisja, wydająca certyfikat, w której skład wchodzi: ortopeda, antropolog, konstruktor obuwia, technolog i materiałoznawca. W praktyce oznacza to, że obuwie przejdzie szczegółowe badania specjalistów z Instytutu Przemysłu Skórzanego.

Warunki określające wymagania:

- muszą być zachowane odpowiednie wymiary i kształt kopyta jak również zachowanie wymagań dotyczących konstrukcji i wykorzystanych materiałów.

- muszą zapewnić swobodne ułożenie palców oraz dopasowanie obuwia do kształtu i tęgości stopy poprzez odpowiedni kształt i wymiary.

- muszą zabezpieczyć stopy przed czynnikami zewnętrznymi oraz ochronić przed wpływem twardego podłoża. Spody obuwia badane są pod kątem właściwości antypoślizgowych oraz termoizolacyjnych

- muszą być produkowane z materiałów pozwalających na dostosowanie cholewki do kształtu i wymiarów stóp oraz

- muszą przejść pozytywnie badania laboratoryjne.

- muszą charakteryzować się starannością wykonania i estetyką wykończenia.

Znak „zdrowa stopa „ wydawany jest nie dla producenta ale na dany wzór obuwia, który został przesłany do Instytutu Przemysłu Skórzanego z pełną dokumentacją. Musi być określony konkretny model (wzór) charakteryzujący się wspólnymi cechami konstrukcyjnymi, materiałowymi i technologicznymi. Czyli mogą się różnić kolorem czy jakimś detalem, zmiana np. rodzaju podeszwy może spowodować ponowne ubieganie się o nową certyfikację.

Jak myślicie czy warto kierować się znakiem „ zdrowej stopy” przy zakupie bucików dla waszych pociech? Jeśli któreś z rodziców uzna, że tak to odpowiednich bucików można znaleźć w ofercie polskich producentów :

Memo, Mrugała, Bartek, Danielki, Dawid, Mrugała, Ren But, Ani-But, Postęp.

Buciki wszystkich wymienionych producentów można zakupić w naszym sklepie online www.wesolebuciki.pl

Reasumując znak „ zdrowa stopa „ z pewnością powinien być znany przez większość rodziców dla których ważny jest zdrowy rozwój ich dziecka. Certyfikowane obuwie oznacza, że dane buciki zapewniają prawidłowy rozwój stóp dziecka, są bezpieczne dla rozwoju stóp dzieci do 15 roku życia i zapewniają komfort podczas chodzenia, stabilną konstrukcję oraz estetyczne wykonanie.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jak dobierać buty dla dziecka?
Śniegowce muflon dla Twojego dziecka
Jakie błędy popełniasz kupując buty dla dzieci ?
Dlaczego buty marki Emel są wyjątkowe?
Jakie kupić najlepsze kalosze dla dzieci ?
Czy warto kupić buty dla dzieci ze znakiem Zdrowa Stopa?
Idealne sandały profilaktyczne dla dziecka
Buty dziecięce z obcasem Thomasa
Czy już wiecie jakie buty profilaktyczne kupić na wiosnę?
Dlaczego i jakie buty do nauki chodzenia warto kupić?

Comments

Log in or register to post comments