Czy buty można prać ?
Posted by      07/22/2021 12:24:21
Czy buty można prać ?

Czy buty można prać ?Oczywiście odpowiedź brzmi NIE. Obuwie produkowane jest z skór naturalnych i pomimo ich wysokiej wytrzymałości na czynniki zewnętrzne, pogodowe nie nadaje się do prania. Nie ma producenta w branży obuwniczej, który poleciłby jako metodę konserwacji obuwia pranie, ponieważ wysoka temperatura i duże obroty w pralce zwykle powodują nieodwracalne zniszczenia bucików naszych dzieci.

Dlaczego nie można prać ?

Wyższa temperatura wody i użyte detergenty na pewno spowodują skurczenie cholewki, zniekształcenie, rozwarstwienie się, osłabienie szwów oraz odbarwienie koloru. Natomiast klej łączący podeszwę z cholewką traci swoje klejące właściwości i końcowym efektem jest rozklejenie się. Może to się zdarzyć przy pierwszym lub kolejnym praniu.

Zamierzony efekt czystości obuwia zostanie osiągnięty ale jego trwałość zostanie uszkodzona na pewno. Często zdarza się, że po wyjęciu z pralki obuwie zwyczajnie już nie nadaje się do noszenia.

Należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej sprawie, prane obuwie nie podlega reklamacji.

W tej sytuacji nasuwa nam się pytanie :Jak pielęgnować buty naszych dzieci ?Jak dbać o buty ? Wykonane z wysokiej jakości materiałów to nie oznacza, że są niezniszczalne. Aby jak najdłużej posłużyły dzieciom należy stosować odpowiednią pielęgnację, a co najważniejsze wskazane jest zabezpieczenie butów przed pierwszym ich użyciem. W sprzedaży dostępne są odpowiednie preparaty, które na cholewce tworzą ochronną powłokę chroniącą. Dzięki niej buty są mniej podatne na plamy, zabrudzenia. Należy pamiętać, że obuwie trzeba konserwować, zabezpieczać regularnie, wtedy żywotność bucików będzie wydłużona. Oczywiście używając preparatów tylko na suche i czyste buty.W zależności od materiału, z którego wykonane jest obuwie ( zawsze patrz na piktogram naklejony w obuwiu ) należy przestrzegać następujących zasad czyszczenia i konserwacji :NUBUK, WELUR i NUBUK WOSKOWANYDo konserwacji i przed pierwszym użyciem bucików należy stosować impregnat przeznaczony do skór typu nubuk i welur, w aerozolu, aby zapewnić materiałom trwałość i odporność na warunki pogodowe Spryskiwać w odległości 15-20 cm, a potem odstawić do wyschnięcia, proces ten powtarzać należy tak często jak jest to potrzebne w zależności od użytkowania. Nie polerować, nie używać past i kremów. Zabrudzenia należy czyścić delikatnie szczoteczką gumową lub włosianą. Jeżeli buciki nie wyglądają na zabrudzone, należy przecierać je delikatnie lub lekko wyszczotkować po każdym spacerze, okrężnymi ruchami aby nie naruszyć struktury zamszu.

Cechą właściwą skór typu nubuk i welur jest odbarwienie. Nie należy dopuszczać do silnego zabrudzenia i całkowitego przemoczenia obuwia wykonanego z tych skór.SKÓRA LICOWAObuwie ze skóry licowej, należy przecierać zmoczoną i mocno wyciśniętą tkaniną lub gąbką. Równomiernie nałożyć pastę w kolorze skóry lub bezbarwną. Polerować miękką szczotką włosianą.SKÓRA LAKIEROWANA

Zabrudzenia należy usuwać wilgotną tkaniną lub gąbką. Nie można pastować i polerować.INNEObuwie wykonane ze specjalnych skór wykończonych na efekt starzenia- zmiany koloru skóry powstałe na skutek obtarć lub w miejscach zajęć nie są wadą lecz naturalną cechą skór naturalnych.

Obuwie wykonane ze skór fantazyjnych z nadrukiem metalicznym lub efektem pękającego lica może wykazywać skłonność do szybszego ścierania powłoki szczególnie w miejscach zgięć.

Sposób konserwacji powyższych skór będzie taki sam jak w przypadku skór typu nubuk i welur.Cholewki naszych bucików wykonane są ze skór naturalnych, dlatego mogą nie zachowywać identycznego koloru oraz struktury na całej powierzchni. Różnice te wynikają z niejednolitości skóry i jest to ich zaletą. Trzeba również pamiętać, że zagniecenia i zabrudzenia na butach to naturalne zużycie wynikające z ich użytkowania, dbając o dobrą konserwację przedłużacie ich żywotność i ładny wygląd.

Comments

Log in or register to post comments