Jak szybko rosną stopy dziecka?
Posted by      02/28/2022 09:58:58
Jak szybko rosną stopy dziecka?

Na samym wstępie warto sobie uświadomić, że stopy dziecka nie wyglądają jak u dorosłego. Proces ich kształtowania będzie przebiegał latami. Mają one zupełnie inną budowę. Są naprawdę niewielkie i składają się z:

  • 26 kości,

  • 33 stawów,

  • 107 ścięgien i wiązadeł,

  • 19 mięśni

Stopy pełnią wiele ważnych funkcji. Dzięki nim możemy się poruszać i utrzymywać równowagę. Stanowią także podporę dla całego organizmu, są jego filarem.

Dzieci rosną w zastraszającym tempie, a razem z nimi ich stopy. Jest to niezwykle długi proces i u każdego może przebiegać inaczej. Wzrost stopy zarówno u chłopców jak i dziewczynek może być naprawdę różny, wiele zależy od wieku i indywidualnych cech każdego z nich. Niestety, nie ma na to reguły.

Myślę, że często każdy rodzic zastanawia się o ile centymetrów powiększy się stopa jego dziecka w ciągu miesiąca, a o ile w ciągu roku.

Postaram się Wam ten temat nieco przybliżyć.

Jeżeli chodzi o pierwsze 12 miesięcy życia niemowlaka to zazwyczaj jest to wzrost o 4 rozmiary.

Między pierwszym a 2,5 rokiem życia jest to najczęściej skok o ok. 2 mm miesięcznie i należałoby kontrolować co 3 miesiące długość stopy dziecka.

Natomiast od 2,5 do 6 roku życia stópka malucha rośnie o co najmniej 1 mm miesięcznie, nie jest to regułą. Zdarzają się też wyjątki i może nastąpić szybszy wzrost.

W tym przedziale wiekowym powinniśmy kupować nowe obuwie średnio co 4 do 6 miesiący. Czasami ta przerwa może wynieść nawet pół roku

W późniejszym okresie rozmiar stopy uzależniony jest od wieku i masy ciała dziecka. Może następować skokowo i musimy się z tym liczyć.


ZA CIASNE ALBO ZA LUŹNE BUCIKI – CO TO OZNACZA?


Drodzy rodzice pamiętajmy, że noszenie przez swoją pociechę za ciasnych bucików na szerokość jaki i za małych na długość ma negatywny wpływ na rozwój mięśni, stawów, a nawet na całą postawę ciała.

Również noszenie za dużego obuwia wywiera niekorzystny wpływ na rozwój stopy Waszego malucha. Dziecko może ciągle się potykać, but nie będzie trzymał prawidłowo stopy, co ostatecznie może zakłócić prawidłowy rozwój. Niedopuszczalne jest aby stopa dorastała do długości wkładki w obuwiu i zapas, który musi być zachowany to minimum 0,5 cm do maksimum 0,9 cm.JAK ZMIERZYĆ DZIECKU STOPĘ?Aby dobrze dopasować rozmiar, należy zmierzyć długość stopy dziecka. Połóż papier na podłodze pod ścianą. Umieść stopę na kartce papieru, z piętą prostopadle do ściany. Zaznacz najdłuższą część stopy na papierze. Zrób to dla obu stóp, ponieważ stopy mogą mieć różne długości.
Wkładka powinna być większa od stopy dziecka od 0,5 cm do 0,9 cm.

Im mniejsza jest Wasza pociecha i dopiero zaczyna przygodę z chodzeniem, tym zapas powinien być jak najmniejszy.JAK SPRAWDZIĆ CZY OBUWIE JEST DOBRZE DOPASOWANE?


Gdy dziecko ma już bucika na nodze należy go rozwiązać albo odpiąć rzepy. Następnie przesunąć stopę malucha do samego przodu, najdalej jak się da. Wtedy możemy sprawdzić czy pomiędzy piętę, a tylną część obuwia wejdzie wskazujący palec. Jeżeli tak to mamy idealnie dobrany rozmiar.Rodzice mierzmy naszym skarbom co dwa miesiące stopy.

Nie kupujmy ani za małych, ani za dużych bucików.

Róbmy to wszystko z miłości do nich.Comments

Log in or register to post comments