Przyczyny nadmiernego pocenia się stóp u dzieci
Posted by      07/19/2022 11:48:14
Przyczyny nadmiernego pocenia się stóp u dzieci

Pocenie stóp jest naturalnym procesem fizjologicznym – służy do termoregulacji całego organizmu. Niekiedy jednak mamy do czynienia ze zdarzeniami, w których stopy dzieci pocą się bardziej niż zwykle. Kiedy pot wydzielany jest w wzmożonej ilości to wówczas mówimy o nadmiernej potliwości stóp. Niestety jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która zabiera poczucie komfortu.

Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości stóp u dzieci?


Nadmierne pocenie się stóp dzieci może mieć charakter pierwotny, nie jest łatwo ustalić przyczynę lub wtórny (patologiczny). W badaniach z udziałem dzieci i młodzieży cierpiących na pierwotną nadpotliwość wykazano, że dolegliwość prawdopodobnie ma podłoże genetyczne i może być dziedziczona.

W okresie letnim, kiedy organizm wydziela więcej potu, nadpotliwość stóp może być bardziej uciążliwa. W szczególności gdy założymy dziecku mało przewiewne obuwie, a stopy będą w nim bez skarpetek, albo w skarpetkach ze sztucznego materiału. Również zbyt ciasne buciki mogą powodować, że stopy będą bardziej się pocić.

Z kolei zimą spocone stopy i mokre od potu skarpetki będą potęgować uczucie chłodu i marznięcia.

Jeżeli po wyeliminowaniu wyżej wymienionych czynników stopy nadal nadmiernie się pocą, możemy mówić o ich nadpotliwości. Musimy zdawać sobie sprawę, że może to prowadzić do poważnych następstw w tym do infekcji bakteryjnej czy grzybiczej.

Dlatego niezwykle ważny jest wybór właściwego obuwia – przede wszystkim wykonanego z naturalnej skóry, która zapewni stopom dziecka odpowiednią wentylację. Pamiętajmy, że stopy powinny w obuwiu odpoczywać i regenerować się. Jakość ma swoją wartość!Jak walczyć z nadpotliwością stóp u dzieci?-nie dopuszczać do przegrzania,

-zmieniać często skarpetki,

-zapewniać odpowiednio dobrane obuwie, przewiewne, wykonane z naturalnych materiałów

-zakładać skarpetki, z bawełny, bez dodatków syntetycznych,

-odpowiednia higiena stópek dzieci – codzienne mycie stóp i każdorazowo dokładne ich osuszanie, w szczególności okolic między palcami.

Pamiętajmy, że nieleczona nadpotliwość stóp może prowadzić do podrażnień skóry jak i do zakażeń grzybiczych i bakteryjnych. Ponadto jeżeli nie zadbamy stopy dzieci to problem może zacząć się pogłębiać.Comments

Log in or register to post comments