Dlaczego warto przeprowadzać badania stóp? Jak wygląda badanie podoskopem?
Posted by      08/25/2022 09:44:40     MEMO , Kapcie , Wesołe Buciki , Zdrowa stopa
Dlaczego warto przeprowadzać badania stóp? Jak wygląda badanie podoskopem?

Do przeprowadzenia podstawowej analizy stanu naszych stóp służy podoskop. Urządzenie to wyposażone jest w lustro, światło LED i coraz częściej w kamerę. Dzięki niemu możemy badać stopy zarówno dzieci – powyżej dwóch lat, młodzieży, jak i dorosłych. Podoskop pozwala na ocenę naszych stóp od strony podeszwowej.

Dzięki niemu mamy możliwość oceny i analizy takich parametrów jak:

  • wysklepienie łuków poprzecznych i podłużnych stopy,

  • kształt stopy,

  • powierzchnia jej obciążenia,

  • ustawienie osi kończyn i tyłostopia.

W tym miejscu skupimy się głównie na badaniu stóp naszych dzieci.

  1. Pierwsze badanie powinniśmy wykonać u naszych dzieci między drugim, a czwartym rokiem życia, nawet jeśli nie zauważymy żadnych niepokojących zmian. Chodzi tu o monitorowanie rozwoju stóp dzieci – co jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa na całą postawę ich ciała. Jest to bardzo istotne, ponieważ eliminowanie czy korygowanie różnego rodzaju wad jest w zasadzie możliwe tylko u dzieci i młodzieży. Więc im szybciej wykryjemy defekty stóp naszych dzieci, tym mamy większą szansę na ich wyleczenie. Dobrze by było, aby takie badanie powtarzać co pół roku.

Jeżeli zauważymy niepokojące objawy takie jak:

  • przekrzywianie stopy w bucie do środka,

  • koślawienie kolan,

  • chodzenie na palcach,

  • stawianie stóp do środka podczas chodzenia,

  • płaskostopie – tutaj pamiętajmy, że do 3 roku życia jest to fizjologia 

To natychmiast udajmy się z dzieckiem do lekarza specjalisty. 

JAK PRZEBIEGA BADANIE?

Badanie podoskopowe jest bardzo proste, szybkie, bezinwazyjne i przede wszystkim bezbolesne. Nie musimy się do niego w żaden sposób przygotowywać.

Samo badanie rozpoczyna się od wywiadu z rodzicami. Specjalista pyta o okres niemowlęcy, np. czy dziecko raczkowało, kiedy zaczęło samodzielnie stawiać pierwsze kroki. Podczas takiej wizyty sprawdzane są nie tylko stopy, ale także cała postawa ciała naszych dzieci. Zwraca się uwagę na ustawienia stawów skokowych, kolanowych, biodrowych, kręgosłupa oraz miednicy.

Następnie dziecko zdejmuje obuwie i skarpetki i staje na podoskopie, a specjalista ogląda stopy dziecka od dołu, w pozycji stojącej.

Po wykonanym badaniu stawiana jest diagnoza i zapada decyzja o sposobie leczenia, oczywiście jeżeli zachodzi taka ewentualność. Może zalecić indywidualne ćwiczenia, niekiedy noszenie specjalnych wkładek, a nawet obuwia ortopedycznego.

Pamiętajmy niezależnie od tego czy nasze dziecko ma problemy czy nie, nie zapominajmy jak ważne są jego stopy!!!

Dbajmy o nie i pielęgnujmy je.

Kupujmy odpowiednie obuwie i kapcie.

Comments

Log in or register to post comments