Pokaż filtry

WYBIERZ ROZMIAR

Rodzaj

Producent

Zdrowa stopa

Darmowa dostawa

Obuwie dla dzieci

Obuwie dziecięce to jeden z najważniejszych elementów garderoby naszej pociechy, zwłaszcza wtedy, kiedy dopiero uczy się chodzić. Odpowiednio dobrane buty dla dzieci umożliwiają prawidłowe ustawianie stopy już od pierwszych kroków. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to czy zapiętek jest sztywny i stabilny, a miejsce, w którym zginają się palce – miękkie. Dziecko musi mieć możliwość swobodnego poruszania paluszkami w okolicy noska buta. Wiadomo, że ciężko jest ustalić z małym dzieckiem, czy buty pasują czy jednak są za małe lub za duże. W tym przypadku warto wykonać prosty pomiar stopy dziecka i porównać wynik z długością wkładki. Najłatwiejszym sposobem jest odrysowanie stopy dziecka na kartce papieru, a następnie przyłożenie miarki w celu sprawdzenia długości stopy. Kupując buty maluchowi powinniśmy zawsze wybierać obuwie o pół centymetra do maksymalnie dziewięciu milimetrów większe.

Buty dla dzieci – zasady kupowania

Istnieje kilka kluczowych wskazówek, które pomogą nam wybrać najlepsze obuwie dla malucha – niezależnie od tego czy wolimy kupować stacjonarnie czy raczej stawiamy na zamówienia w sieci. Zawsze upewnij się, że zwracasz uwagę na najważniejsze kwestie:

  1. Wybieramy odpowiedni rozmiar – buty nie powinny być ani za małe, ani za duże. Stopa w bucie powinna móc się swobodnie poruszać – buty dziecięce najczęściej mają odpowiednie wycięcia i zagłębienia, które umożliwiają naturalne ruchy.
  2. Podeszwa powinna być sztywna w zapiętku, a miękka i elastyczna w okolicy palców. Powinna stabilizować stopę, bez ograniczania swobodnych ruchów.
  3. Najlepszy materiał – zwróć uwagę z czego wykonane są buty dla malucha i dostosuj tworzywo do aktualnej pory roku. Latem kluczowa jest tu przewiewność i wentylacja, zimą natomiast termoizolacja. Niezależnie jednak od pory roku, materiały powinny być wysokiej jakości. Zdecydowanie lepiej jest mieć mniej par butów, ale lepiej wykonanych – zwłaszcza w przypadku dziecka, które dopiero uczy się prawidłowo stawiać stopy na podłożu.
  4. Nie pomijaj potrzeb dziecka – przymierz buty w sklepie stacjonarnym, zapytaj malucha o wrażenia. To samo możesz zrobić zamawiając do domu przez internet kilka rozmiarów i typów butów. Pozwól dziecku zdecydować, które buty są dla niego wygodniejsze, które chętniej będzie nosić. Najważniejsze są odczucia malucha, który będzie te obuwie nosić.
  5. Stawiaj na sprawdzonych producentów butów dla dzieci. Choć nie zawsze cena odzwierciedla jakość i solidność wykonania, istnieją firmy, które specjalizują się w tworzeniu butów dla najmłodszych. Zdecydowanie warto wydać więcej pieniędzy na obuwie, które odpowiednio skoryguje ruchy stopy i zapobiegnie tworzeniu się wad ortopedycznych.

Obuwie dla dzieci, które dopiero uczą się chodzić

Z największą starannością i uwagą powinniśmy wybierać buty dla maluchów, które stawiają pierwsze kroki. Ogromne znaczenie ma to, by od początku uczyć dziecko odpowiedniego ułożenia stopy. Wielu rodziców niestety nie zwraca uwagi na jakość wykonania pierwszych butów, co później skutkuje wadami ortopedycznymi. Co to takiego? To wszelkie nieprawidłowości w budowie lub ułożeniu stopy, które mogą powodować ból, problemy z chodzeniem oraz inne niedogodności ruchowe. Wśród najczęstszych przypadłości wymienia się koślawość, szpotawość oraz płaskostopie. Zdecydowanie łatwiej i rozsądniej jest przyłożyć się do nauczenia dziecka chodzenia w odpowiednich butach niż później próbować wyleczyć wady ortopedyczne.

Profilaktyczne obuwie dla dziecka

Zapobieganie wadom ortopedycznym u naszych dzieci to obowiązek każdego rodzica. Wybór obuwia profilaktycznego z dobrej firmy z pewnością przyczyni się do prawidłowego rozwoju stopy oraz układu mięśniowo-szkieletowego dziecka. Wybierajmy obuwie z podeszwą, która zapewnia amortyzację, ale nie przeszkadza w naturalnym ruchu stopy. Pamiętajmy, że buty ze skóry zapobiegają rozwoju grzybicy i innych chorób oraz są przewiewne. Stawiajmy na obuwie wyprofilowane i dopasowane do stopy dziecka – mają mu zapewnić komfort, prawidłowe ułożenie stopy, łuku podłużnego i poprzecznego, a także równomierny nacisk na całą stopę. Ważną kwestią jest też bezpieczeństwo – buty na rzepy dla młodszych i na sznurowadła dla starszych dzieci – będą dobrym wyborem.

Chyba każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku ochronę oraz prawidłowy rozwój. Nie zapominajmy, że to właśnie my, rodzice, jesteśmy odpowiedzialni za naukę chodzenia naszych pociech. Prawidłowo dobrane obuwie zapewni nam pół sukcesu w tym trudnym, ale jakże satysfakcjonującym doświadczeniu. Pamiętajmy o najważniejszych zasadach dopasowywania obuwia do stopy dziecka. Wybierajmy sprawdzonych producentów, którzy od dziesiątek lat tworzą buty z myślą o najmłodszych. Profilaktyczne obuwie są w stanie wypracować odpowiednie ułożenie nóżki dziecka, wspierając przy tym układ mięśniowo-kostny. Nie dajmy się ponieść fantazji przy kupowaniu kolorowych, cieszących oko butów. Najważniejsze powinny być jednak właściwości i sposób wykonania obuwia. W dzisiejszych czasach z pewnością znajdziemy na rynku wiele opcji butów profilaktycznych, które będą również atrakcyjnie wyglądały – zarówno dla nas, jak i naszego dziecka.