Pokaż filtry

WYBIERZ ROZMIAR

Rodzaj

Zresetuj krok

Producent

Zdrowa stopa

Darmowa dostawa

Do nauki chodzenia

Moment, w którym dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki jest zawsze czymś magicznym dla rodzica. Warto jednak zwrócić również uwagę na techniczne aspekty tego procesu i od początku korygować ustawienie stopki malucha. To, w jaki sposób dziecko nauczy się stawiać stopę będzie rzutowało na dalsze umiejętności ruchowe i ewentualne wady ortopedyczne. Zadaniem każdego rodzica jest zadbać, aby nasz maluch rozwijał się prawidłowo i we właściwy sposób stawiał kroki. Najważniejszą rzeczą, jaką w tym przypadku możemy zrobić dla swojej pociechy, jest wybór odpowiedniego profilaktycznego obuwia.

Pierwsze buty do nauki chodzenia – od czego zacząć?

Chcąc wybrać właściwe obuwie do nauki chodzenia, trzeba kierować się kilkoma ważnymi zasadami, które pomogą dziecku w prawidłowym rozwoju i utrzymywaniu równowagi w ruchu:

  1. Pierwsze buty muszą mieć miękką i elastyczną podeszwę, która jednocześnie będzie stabilna w okolicy zapiętka. Taka konstrukcja nie krępuje naturalnego ruchu stopy, jednocześnie usztywnia stopę umożliwiając amortyzację i utrzymanie równowagi.
  2. Sandałki do nauki chodzenia powinny być właściwie wyprofilowane – stopa musi być prawidłowo ułożona, tak samo jak i łuki poprzeczny i podłużny. Ogromne znaczenie ma też równomierny nacisk na stopę.
  3. Aby nasze dziecko próbowało stawiać pierwsze kroki musi mieć zapewnione wygodne i komfortowe buty dla niemowlaka do nauki chodzenia. Muszą być one idealnie dopasowane i nie mogą krępować ruchów. Jednocześnie powinny być wsparciem dla równowagi malucha.
  4. Zadaniem butów dla dziecka jest zapewnienie bezpieczeństwa poprzez stabilizację stopy, co zapobiegnie skręceniu stopy, a także ograniczy upadki.
  5. Pierwsze buty do chodzenia powinny też być lekkie – zwłaszcza, jeśli nasz maluch stawia kroki zimą. Założenie dziecku zbyt ciężkiego obuwia skutecznie zniechęci go do podejmowania prób chodzenia. Lekkie i dopasowane buty ułatwią utrzymywanie równowagi. Pamiętajmy, że nasza pociecha prawdopodobnie najpierw zacznie chodzić boso, zanim założymy jej jakiekolwiek buty.
  6. Nie bez znaczenia pozostaje materiał użyty do wykonania pierwszego obuwia naszego dziecka. Skóra naturalna to najlepszy wybór, głównie dlatego, że zapobiega poceniu, jest przewiewna, a do tego miękka, co sprawia, że nie krępuje ruchów stopy.
  7. Poszukując obuwia warto stawiać na renomowanych producentów butów dla dzieci, którzy specjalizują się w produkcji takich właśnie artykułów. Stawiajmy na jakość, jeżeli pierwsze buciki do chodzenia. Takie podejście pozwoli nam na maksymalne wsparcie profilaktyki ortopedycznej naszego dziecka.

Profilaktyczne kapcie do nauki chodzenia

W przypadku formowania odpowiednich ruchów stopy, ogromne znaczenie ma właściwe obuwie dziecięce. Podczas nauki chodzenia na boso lub w skarpetkach z antypoślizgami, dziecko intuicyjnie układa stopę, tak by było mu komfortowo w ruchu. Dodatkowo uczy się dosyć szybko jakie ustawienie stopy zapewnia mu największą równowagę. Gdyby dzieci chodziły na boso, prawdopodobnie nie miałyby wielu wad ortopedycznych. Wiadomo jednak, że chodzenie z gołą stopą nie jest zawsze możliwe. Należy więc wybierając buty do nauki chodzenia bartek zadbać o stworzenie jak najbardziej naturalnych warunków dla ułożenia stopy. Elastyczna podeszwa nie będzie krępowała ruchów nóżki dziecka, ale jeśli nie zaproponujemy usztywnianego zapiętka – będzie ciężko o utrzymanie równowagi. Wyprofilowane buty do chodzenia będą najwygodniejsze, bo dziecko będzie czuło, że są odpowiednio dopasowane do stopy i zapewniają mu możliwość swobody ruchu jak w skarpetkach.

Znacznie łatwiej jest kupić sandały do nauki chodzenia, które sprawdzą się latem. Nie musimy tu przejmować się o przestrzeń na palce, które muszą się swobodnie ruszać. Otwarte buty będą mniej problematyczne niż na przykład pierwsze buciki zimowe. Tu z kolei problem może pojawić się przy wyborze rozmiaru. Jeśli wewnątrz buta znajduje się puchate ocieplenie, trudniej ocenić czy stopa dziecka jest odpowiednio dopasowana. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zmierzenie długości stópki malucha i wybranie obuwia z wkładką o pół centymetra większą. Takie buty dla dzieci powinny się sprawdzić najlepiej.