Jakie buty dla dziecka w góry?
Posted by      12/19/2023 09:09:42
Jakie buty dla dziecka w góry?

Wiele rodzin decyduje się na wyprawę w góry. Oznacza to, że bardzo często uczestnikami górskich wycieczek są dzieci. Aby przeprawa szlakami była maksymalnie bezpieczna, należy zadbać o wiele istotnych aspektów. Do jednych z nich należą odpowiednie buty trekkingowe dla dzieci. Buty w góry dla dzieci to nie lada wyzwanie. Sprawdź, jakie obuwie sprawdzi się w górach idealnie, czym powinno się charakteryzować oraz z jakich materiałów musi być wykonane!

Wycieczka w góry — jaki rodzaj butów sprawdzi się w tym przypadku?

Każdy, kto choć raz znalazł się w górach, doskonale wie, że kluczowe jest obuwie, aby być bezpiecznym. Dlatego warto bacznie zwrócić uwagę na to, co dziecko założy na stopy na czas swojej górskiej wyprawy. W sytuacji, jeśli nie są planowane bardzo trudne trasy, a ścieżka wiedzie głównie przez utwardzone szlaki, z pewnością wystarczy tradycyjne obuwie sportowe.

Są jednak i takie wyprawy, podczas których pokonywane są znacznie trudniejsze trasy wypełnione kamieniami, wystającymi korzeniami drzew i trudnymi podejściami. Jeśli takie właśnie macie plany, koniecznością będzie zainwestowanie w jakościowe buty trekkingowe dla dziecka. Obuwie trekkingowe dziecięce ma przeznaczenie identyczne jak w przypadku dorosłych. Charakteryzuje je znacznie grubsza podeszwa ze specjalnym bieżnikiem oraz cholewka za kostkę chroniąca stopę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Takie obuwie może śmiało sprawdzić się na dłuższe trasy, wyprawy po trudnych podłożach, jak i obuwie zimowe.

Do czego służą buty trekkingowe?

Buty trekkingowe dla dzieci to obuwie fenomenalnie przytrzymujące piętę oraz kostkę. Zapewnia bardzo stabilne podparcie w momencie poruszania się po trudnym, skośnym, górskim terenie. Dedykowane są do marszu, do zdobywania kolejnych szczytów. Wśród cech charakterystycznych obuwia trekkingowego znajdziemy:

• grubą, wykonaną z gumy, bieżnikowaną podeszwę;

• wytrzymałe sznurowanie;

• wodoodporność i wiatroszczelność;

• wyższą cholewkę niż tradycyjnych butach, do kostki lub wyżej;

• wzmocnienie w strefach palców.

Warto mieć na uwadze to, że buty trekkingowe dla dziecka nie mogą być zbyt toporne, ciężkie i twarde. Decydując się na wysokiej jakości obuwie, można mieć pewność, że sprawdzi się nie tylko podczas górskich wycieczek, ale także standardowych spacerów po mieście późną jesienią czy zimą, a także w niezbyt sprzyjających warunkach, np. śliskiej nawierzchni.

Buty w góry dla dzieci — czym powinny się charakteryzować?

W sklepach z obuwiem, jak i tych sportowych, można znaleźć wiele modeli butów trekkingowych dla dzieci. Czym powinny charakteryzować się dobrej jakości buty w góry dla Twojego dziecka?

• Zapięcie buta — najkorzystniej wybrać buty trekkingowe sznurowane, które będą ściągane specjalną sprzączką. Takie zapięcie powinno sięgać maksymalnie w górę buta, gdyż w ten sposób będzie można idealnie dopasować obuwie do stóp.

• Wysokość cholewki buta — najczęściej zalecane są buty z cholewką sięgającą za kostkę. Świetnie stabilizują stopy oraz zapobiegają powstawaniu urazów w czasie wędrówek.

• Wnętrza obuwia — materiał wewnętrzny powinien wykazywać się odpowiednią miękkością i właściwościami oddychającymi. W miejscu, w którym znajduje się kostka, powinny być usytuowane specjalne poduszki gwarantujące dodatkowe komfort. Ogromnym atutem może okazać się wyjmowana wkładka znacznie ułatwiająca czyszczenie obuwia.

• Materiał wierzchni butów — to kolejna ważna sprawa, zależna od tego, o jakiej porze roku planowana jest wędrówka. Lekkie buty z siateczkowymi wstawkami świetnie spiszą się latem, natomiast wędrówka w deszczu bądź śniegu wymaga, aby buty trekkingowe dla dzieci zostały wykonane ze skóry licowej bądź zamszowej.

• Podeszwa obuwia — musi być znacznie grubsza, niż w standardowych butach, najlepiej gumowa, z widocznym bieżnikiem, który będzie zapewniał świetne właściwości antypoślizgowe. Wyraźny bieżnik to gwarancja doskonałej przyczepności na różnorodnych podłożach. Ogromnym atutem w przypadku podeszwy w butach trekkingowych będzie zachodzenie gumy na czubku buta, która będzie chronić obuwie przed zniszczeniem.

• Ciężar butów — dla dzieci dobrym pomysłem jest wybranie takich butów, aby nie powodować zniechęcenia. Najlepiej sprawdzą się stosunkowo lekkie buty trekkingowe, które nie będą męczyć stóp. W tym aspekcie warto kierować się wagą podaną przez producenta.

• Wygląd obuwia — dziecko, niezależnie od wieku na pewno zwróci uwagę na to, jak wyglądają jego buty w góry. Nic więc dziwnego, że profesjonalni producenci oferują różnorodność kolorystyczną, Dzięki czemu można dobrać buty zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki.

• Rozmiar butów trekkingowych — istotne dla wygody jest, aby dobrać odpowiedni rozmiar buta. Nie należy kupować butów na wyrost, gdyż mogą one powodować otarcia, a ponadto przesuwająca się stopa nie będzie odpowiednio chroniona. Do odpowiedniego określenia rozmiaru stopy dziecka warto zastosować metodę z kartką. Na białej kartce A4 wystarczy odrysować stopę malucha w pozycji stojącej, zmierzyć ją linijką, a następnie dodać maksymalnie 1 cm. Uzyskany wynik należy porównać z rozmiarami podawanymi przez producentów.

Z jakich materiałów buty wybierać?

Zastanawiasz się, z jakich materiałów powinny być zbudowane dobrej jakości buty trekkingowi dziecięce? Buty górskie powinny być odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, wilgoć, a nawet śnieg. Dobrze byłoby, gdyby obuwie trekkingowe wykonane było z materiałów trwałych, odpornych na negatywne warunki, a przy okazji komfortowych. Dodatkowo materiały te powinny być maksymalnie oddychające i odprowadzające wilgoć na zewnątrz, aby stopa dziecka nie pociła się nadmiernie i nie męczyła się podczas marszu.

Dobrze dobrane buty górskie muszą być dopasowane cholewką do kształtu stopy. W ten sposób można liczyć na maksymalną wygodę podczas wielogodzinnego marszu.

Buty dla dziecka w góry powinny być również odpowiednio dobrane pod względem długości i szerokości stopy. Warto dokładnie zmierzyć konkretne modele, aby wybrać najodpowiedniejsze obuwie dla swojej pociechy. Pod uwagę należy wziąć fakt, iż zimniejsze pory roku będą wymagać założenia cieplejszych skarpet, dlatego lepiej kupić nieco większe buty. Obuwie nie powinno być też zbyt duże, gdyż chodzenie w nich będzie powodowało otarcia.

Dlaczego ochrona kostki oraz solidna podeszwa to tak istotne aspekty?

Niezwykle istotną sprawą podczas zakupu butów trekkingowych dla dziecka jest podeszwa oraz solidna ochrona kostki. Rodzaj oraz grubość podeszwy mają znaczenie, ponieważ zapewniają użytkownikowi dobrą przyczepność na każdej nawierzchni, a także niesamowitą stabilność. Obuwie górskie dla dziecka powinno sprawdzić się zarówno na grząskim podłożu, jak i na nierównym, mokrym czy śliskim. Dodatkowo buty te muszą być odpowiednio lekkie i poręczne, aby nie obciążały nadmiernie malucha podczas marszu.

Dodatkowym aspektem jest ustabilizowanie kostki w butach trekkingowych. W ten sposób zagwarantujesz dziecku bezpieczeństwo nawet na bardzo nierównym podłożu. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na buty trekkingowe na wycieczkę za miasto, na wędrówkę górską czy na spacer po lesie w deszczu, koniecznie wybierz lekkie, solidne i jakościowe obuwie.

Comments

Log in or register to post comments