Płasko-koślawa stopa u dziecka - co robić?
Posted by      11/05/2023 00:00:00
Płasko-koślawa stopa u dziecka - co robić?

Czym są stopy płasko koślawe i jak je rozpoznać?

Stopy płasko-koślawe są jednym z częstszych problemów ortopedycznych u dzieci. Charakteryzują się obniżeniem podłużnego łuku stopy oraz koślawieniem stópek, co widoczne jest głównie przez koślawe pięty. Dziecko stojąc na płaskiej powierzchni, ma stopy ustawione ku sobie. Wiele dzieci rodzi się z pewnym stopniem koślawości stópek, ale u większości z nich problem ten zanika samoistnie w ciągu pierwszych lat życia. Jednak jeśli zauważysz, że koślawość pięt u Twojego dziecka nie ustępuje lub jest bardzo wyraźna, warto zwrócić na to uwagę.

Koślawość stópek u dzieci nie zawsze jest problemem. W wielu przypadkach jest to naturalny etap rozwoju dziecka. Jednak jeśli zauważysz, że Twój maluch często się potyka, ma trudności z chodzeniem lub biegiem, warto skonsultować się z ortopedą. Często rodzice mylą naturalną koślawość stópek z płasko-koślawością, dlatego tak ważne jest poznanie różnicy między nimi oraz świadomość, kiedy warto udać się do specjalisty.

Przyczyny płasko-koślawej stopy u dzieci

Płasko-koślawość stóp może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest genetyka – jeśli w rodzinie występują koślawe stopy, ryzyko ich wystąpienia u dziecka jest większe. Inne czynniki to przedłużający się okres chodzenia na palcach, noszenie nieodpowiedniego obuwia, a także różnego rodzaju urazy czy choroby. Koślawość stópek może być także skutkiem nadwagi, która powoduje nadmierne obciążenie stóp.

Często koślawość stop jest błędnie łączona z lenistwem lub złym chodzeniem dziecka. W rzeczywistości jednak może być ona wynikiem problemów z układem mięśniowo-szkieletowym. Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować tego problemu i w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Leczenie płasko-koślawych stóp u dzieci

Jeśli lekarz stwierdzi, że Twoje dziecko ma stopy płasko koślawe, nie panikuj. Wiele przypadków tej wady stóp można skutecznie leczyć. Najczęściej stosowaną metodą jest terapia fizjoterapeutyczna, która ma na celu wzmocnienie mięśni stóp i poprawienie ich funkcji. Innym sposobem leczenia może być noszenie specjalnych wkładek ortopedycznych lub butów na płaskostopie dla dzieci.

Ważne jest, aby zacząć leczenie jak najwcześniej. Im szybciej zdiagnozujesz problem i rozpoczniesz terapię, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Pamiętaj także, że każde dziecko jest inne i to, co działa dla jednego, może nie działać dla innego. Dlatego tak ważna jest indywidualna diagnoza i dostosowane do potrzeb malucha leczenie.

Jakie buty wybierać dla dziecka z płasko-koślawymi stopami?

Dobór odpowiedniego obuwia jest kluczowy w leczeniu płasko-koślawych stóp. Ważne jest, aby buty na płaskostopie dla dziecka były odpowiednio wyprofilowane. Jeśli masz dziewczynkę, warto poszukać butów profilowanych dla dziewczynki, które będą nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne. Pamiętaj, że obuwie dla dzieci powinno być wykonane z naturalnych materiałów, zapewniać właściwą wentylację oraz mieć twardą piętę.

Buciki dla dzieci z płasko-koślawymi stopami powinny również mieć odpowiednio wyprofilowaną wkładkę. Możliwe, że Twój ortopeda poleci specjalistyczne wkładki na miarę. W takim przypadku ważne jest, aby buty miały wystarczająco głęboką cholewkę, aby wkładka dobrze się w nich mieściła. Pamiętaj, że inwestycja w dobre obuwie dla dzieci z płasko-koślawymi stopami to inwestycja w ich zdrowie i komfort.

Czy płasko-koślawość stóp u dzieci jest niebezpieczna?

Płasko-koślawość stóp sama w sobie nie jest stanem niebezpiecznym. Jednak jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona, może prowadzić do wielu problemów w przyszłości, takich jak bóle stawów, problemy z kręgosłupem czy nawet trwałe deformacje stóp. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej zauważyć problem i podjąć odpowiednie kroki w celu jego leczenia.

Wielu rodziców zastanawia się, czy koślawość stópek u dzieci jest normalna. W pewnym stopniu jest to prawda, ale jeśli zauważysz, że koślawienie stópek u dzieci utrzymuje się dłużej niż powinno lub jest wyjątkowo wyraźne, warto skonsultować się z lekarzem. Czasami lekka koślawość może być pierwszym sygnałem poważniejszego problemu, który wymaga interwencji.

Comments

Log in or register to post comments