Czy zimowe buty dla dzieci zawsze muszą być większe?
Posted by      12/06/2023 00:00:00
Czy zimowe buty dla dzieci zawsze muszą być większe?

Wybór każdej pary butów dla swojej pociechy to spory dylemat. Rodzice chcą dla swoich pociech jak najlepiej, dlatego starają się dobierać buty niezwykle dokładnie. Tak naprawdę, im mniejszy maluch, tym trudniejszy jest wybór obuwia, ponieważ dziecko nie powie, czy dany rozmiar jest odpowiedni, czy go coś nie uciska. Ponadto bardzo trudno wcisnąć stopę małego malucha do jakiegokolwiek buta. Najtrudniej jest z dobraniem odpowiednich butów zimowych. Wiadomo, że zima to niezbyt łaskawa pora, która wymaga jakościowo dobrego obuwia, które będzie chroniło przed chłodem, wodą, wiatrem, ale również będzie wygodne i prawidłowo dobrane. Sprawdź, jak dobrać rozmiar buta dla dziecka, czy powinien być większy oraz jak sprawdzić, czy aby na pewno ten konkretny but jest dobry!

Rozmiar buta a stopa dziecka — jak dobrać prawidłowo buta?

Jak pokazuje doświadczenie oraz rady specjalistów, na dobór odpowiedniego buta dla dziecka istnieje kilka sprawdzonych metod. W przypadku pierwszych butów malucha, które będą służyć do nauki chodzenia, najlepiej wybrać się do specjalistycznego sklepu bądź samodzielnie zmierzyć stopę dziecka i na bazie długości stopy zdecydować o konkretnym rozmiarze.

Jak zmierzyć stopę niemowlaka? Najprościej wykonać to przy użyciu kartki, ołówka i centymetra. Najważniejsze w całym procesie jest, by maluch stanął na kartce całą stopą. Tak wykonany pomiar z pewnością będzie miarodajny. Mierzenie stopy niemowlaka nie może odbywać się w pozycji siedzącej czy leżącej.

Prawidłowa długość stopy każdego człowieka to odcinek od pięty do końca najdłuższego palca. Co ważne, zmierzone powinny zostać obydwie stopy. W ten sposób rozmiar buta zostanie dobrany względem tej, która jest większa.

Pomiar stopy wcale nie musi być niedogodnością dla dziecka. Można tego dokonać, przemieniając konieczność w zabawę. Odrysowana na kartce stopa może później posłużyć do dalszego rysowania, ozdabiania, wyklejania. Ciekawym sposobem na zmierzenie stopy dziecka jest wykorzystanie masy z plasteliny. Wystarczy przygotować sporą ilość materiału, zmiękczyć go, rozwałkować, a następnie odbić w niej stopę malucha. Na samym końcu wystarczy zmierzyć powstały ślad.

Decydując się na zakup obuwia dla dziecka przez internet, nie warto kierować się wyłącznie rozmiarem, a przede wszystkim długością wkładki, która podawana jest w opisie aukcji czy na stronie producenta. Warto wziąć pod uwagę również kształt stopy, a także podbicie — mnóstwo dzieci posiada stosunkowo wysokie podbicie, dlatego dobór butów jest ciężki.

Czy zimowy but powinien być większy?

Buty na zimę dla dziecka — czy powinny być większe, niż standardowe? Jeszcze do niedawna odpowiedzi na internetowych forach brzmiały jednoznacznie — tak, o 1,5 cm. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ może prowadzić do bardzo negatywnych skutków związanych z niepoprawnym kształtowaniem się stopy malucha. Zbyt duże obuwie sprawia, że stopa niekontrolowanie ślizga się do przodu i do tyłu, przesuwa się. Może to z łatwością doprowadzić do skręcenia czy zwichnięcia.

Każdy producent, który zajmuje się projektowaniem i tworzeniem obuwia, zwraca uwagę na to, by w odpowiednim miejscu stopa była usztywniona i chroniona. Jeśli stopa trafi do zbyt dużego buta i przesunie się, właściwości ochronne nie będą działać prawidłowo. Dlatego trzeba pamiętać o tym, by but był idealnie dobrany pod konkretną stopę. Jeśli zaś chodzi o buciki zimowe, można zdecydować się na obuwie maksymalnie 5 mm większe, niż stopa. Nigdy wolne miejsce nie powinno przekraczać 1 cm. Dzięki takiemu zapasowi do buta wejdzie zarówno stopa w cienkiej skarpetce, jak i w grubych rajstopach.

Warto zaznaczyć, że nóżka dziecka rośnie o ok. 3 rozmiary w ciągu jednego roku. Z tego powodu, przez kilka pierwszych lat życia dziecka konieczne jest zmienianie butów z sezonu na sezon. Co jakiś czas trzeba kontrolować, czy dane buty są dobre dla dziecka. Sygnały, na które warto zwrócić uwagę to niechęć do wkładania butów oraz zbyt szybkie męczenie się stóp malucha.

Jak prawidłowo dobrać zimowe buty dla dziecka?

Zakup zimowych butów dla dziecka może być nieco skomplikowany dla wielu rodziców. W tej sytuacji należy kierować się podobnymi zasadami, jak w przypadku zakupu innych butów. Warto zwrócić uwagę na materiały, z jakich zostały wykonane konkretne modele obuwia. W zimie istotne jest ciepło, ochrona przed wilgocią, ale również elastyczność obuwia i możliwość zginania na linii stawów śródstopnopaliczkowych.

Buty idealne na zimę to takie, które posiadają antypoślizgowe spody i są solidnie zapinane na rzepy, bądź sznurowane. Świetnie powinny trzymać się stopy, a także zabezpieczać stopę malucha przed kontuzją.

Jak sprawdzić, czy zakupiony but zimowy jest dobry?

Stopa Twojego malucha została zmierzona, porównana z tabelą numerów butów, a na koniec został wybrany odpowiedni model zimowego obuwia? Przychodzi więc czas na to, aby sprawdzić, czy zakupione buty na pewno pasują na stopę dziecka. W przypadku butów letnich, czy sportowych wystarczy delikatnie nacisnąć czubek buta, aby sprawdzić, gdzie znajduje się palec u stopy. Niestety, w butach zimowych mamy do czynienia z twardą podeszwą oraz wysoką cholewką, które mogą utrudniać takie sprawdzanie. Co zrobić, aby zorientować się, czy but został prawidłowo kupiony? Najlepszym rozwiązaniem jest wyjęcie wkładki z buta i poproszenie, aby dziecko na niej stanęło. Jeśli z obydwu stron wkładki jest kilka milimetrów zapasu, można wnioskować, że buty są dobre.

Jeśli nie masz pewności, że akurat te buty są odpowiednie dla Twojego dziecka, możesz to sprawdzić w momencie, jak maluch chodzi w nich po domu. Zaraz po zakupie możesz zachęcić dziecko, aby poskakało i pobiegało w nowych butach. Po kilkuminutowych obserwacjach możesz śmiało stwierdzić, czy stopy układają się w sposób naturalny i czy dziecko nie ma żadnego problemu z poruszaniem się w nich. Sygnały, że buty są nieodpowiednio dobrane, to zsuwanie się butów z pięty, potykanie się bądź szuranie nimi po podłożu.

Dobre buty zimowe — dlaczego warto w nie zainwestować?

Buty na zimę dla dziecka to niezbędne wyposażenie jego szafy. Kiedy tylko pojawi się pierwszy śnieg, każde dziecko pragnie wyjść na sanki, porzucać śnieżkami czy ulepić bałwana. Do tych wszystkich czynności niezbędne są dobrej jakości buty zimowe, które ochronią dziecko przed chłodem, przed wilgocią oraz przed poślizgnięciem się na śliskiej powierzchni.

Najlepsze buty zimowe dla dziecka powinny zostać wykonane z naturalnej skóry, a ponadto wyposażone w specjalną membranę. Niektóre modele butów posiadają również wstawki z rewelacyjnych materiałów tekstylnych, które charakteryzują się wodoszczelnością, a przy okazji są dekoracją dla buta. Naturalna skóra nie uciska stopy dziecka, nie deformuje jej, a ponadto buty bardzo długo utrzymują swój ładny, estetyczny wygląd.

Jak widać, buty zimowe dla dziecka to bardzo istotna rzecz, którą należy zakupić z odpowiednią rozwagą, bardzo dokładnie wymierzając stopę dziecka. Tylko odpowiednie buty są w stanie zagwarantować komfort i wygodę!

Comments

Log in or register to post comments