Zimowe wyzwanie: Śniegowce dla dzieci vs. tradycyjne kalosze — co wybrać?
Posted by      09/20/2023 09:01:40
Zimowe wyzwanie: Śniegowce dla dzieci vs. tradycyjne kalosze — co wybrać?

Buty zimowe to bardzo ważny element dziecięcej garderoby. Każde dziecko wręcz uwielbia brodzić w śniegu, bawić się białymi kulkami, lepić bałwana czy zjeżdżać na sankach. Nawet zwykła przeprawa z domu do samochodu czy z samochodu do przedszkola wymaga od rodziców zapewnienia dziecku dobrej jakości obuwia zimowego. A jak pokazują sklepowe półki, jest w czym wybierać! W ofertach rozmaitych marek oraz sklepów, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych, można znaleźć doskonałej jakości śniegowce, eleganckie buty zimowe, jak i kalosze ocieplane. Która opcja jest najlepsza? Czy dziecko musi mieć akurat śniegowce w zimie? Może lepszym wyjściem będzie zakup kaloszy ocieplanych? Sprawdź, jak przystąpić do zakupu zimowych butów dla dziecka!

Buty dobrej jakości — dlaczego warto takie kupować?

Rodzice mają niejeden twardy orzech do zgryzienia podczas swojej kariery. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, czy faktycznie potrzeba wydawać dużo pieniędzy na buty wysokiej jakości, jeśli mają one posłużyć wyłącznie jeden sezon? Najczęściej odpowiedź jest jednoznaczna. Każde obuwie, nie tylko to zimowe, powinno być skonstruowane tak, by odpowiednio spełniało swoją rolę. W przypadku butów na zimę priorytetem jest zapewnienie dziecku ciepła, suchości oraz maksymalnego komfortu. Z drugiej strony but zimowy nie może ograniczać ruchów dziecka. Ma być na tyle elastyczny i miękki, aby łatwo było mu biegać, skakać i cieszyć się białym puchem nie tylko zza okna.

Mądrze, świadomie skonstruowane obuwie stworzone z połączenia wysokiej jakości materiałów, z odpowiednim wyprofilowaniem to troska o prawidłowy rozwój stopy dziecka, co jest, jak wiadomo, bardzo ważne na samym początku chodzenia oraz w późniejszych latach. Decydując się na dobrze zaprojektowane buty dla dziecka, decydujesz o jego prawidłowym rozwoju, bez wad kręgosłupa, bez zaburzeń postawy. Taka inwestycja opłaca się na dłuższą metę, ponieważ nie trzeba później biegać po lekarzach, specjalistach, robić badań, a następnie uczęszczać na gimnastykę korekcyjną czy specjalistyczne zajęcia z fizjoterapeutą, aby cofnąć zmiany, które nastąpiły ze względu na wybór złego obuwia.

Obuwie dziecięce zimowe — co jest najważniejsze podczas zakupu butów na zimę?

Nie lada wyzwaniem jest odnalezienie dobrych butów zimowych dla dziecka. Niezależnie od tego, czy będą to śniegowce, tradycyjne kozaki, buty trekkingowe czy jeszcze coś innego, trzeba zwrócić uwagę na to, by spełniały swoją rolę. Ważne jest, aby były wodoodporne.

Biały puch, wszechobecne kałuże, spore zaspy — to wszystko może przeszkodzić w komfortowym poruszaniu się dziecka. Warto więc postawić na buty, które przystosowane są do trudnych warunków atmosferycznych. Ciekawą opcją będą buty z wbudowaną technologią w postaci wodoodpornej membrany. Dobrze byłoby, gdyby membrana zapewniała także dobrą oddychalność buta. Dzięki temu stopa dziecka nie będzie się nadmiernie pocić, nawet jeśli aktywności na zewnątrz będzie bardzo dużo. Decydując się na wygodne obuwie dziecięce zimowe, warto zwrócić uwagę na to, aby takie elementy, jak kołnierz czy język były wykonane z odpowiednio miękkiego materiału. To znacznie ułatwi wkładanie buta dziecku. Możliwe nawet, że maluch poradzi sobie z tym całkiem samodzielnie.

Jeśli chodzi o rzepy, sznurowadła czy zamki błyskawiczne, wybór powinien zależeć głównie od wieku dziecka. Chcąc nauczyć swoją pociechę samodzielności, warto zdecydować się na obuwie zapinane na rzep. Dobrą opcją będą też buty na zamek błyskawiczny. Starsze dzieci mogą wybierać same lub, jeśli umieją, możesz postawić na buty sznurowane.

Śniegowce — o ile większe powinny być od standardowych?

Jak pokazują statystyki, do 10 roku życia dziecka rozmiar stopy zmienia się nawet o 1-2 cm w ciągu roku. Najbardziej gwałtowny i najszybszy wzrost dotyczy najmłodszego dziecka. Później nieco to zwalnia, jednak nie oznacza to, że całkowicie hamuje.

Co więcej, małe dziecko nie może precyzyjnie zakomunikować, iż dany but jest za mały, czy za duży. To dla rodziców stanowi dodatkowe utrudnienie podczas wybierania odpowiedniego obuwia. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest dokonanie dokładnego pomiaru stóp, aby określić, który rozmiar będzie najbardziej przystępny. Najlepiej dokonać pomiaru w momencie, kiedy dziecko przyjmie pozycję wyprostowaną. Kontury stopy możesz odrysować na kartce, a następnie zmierzyć długość. Do otrzymanej wartości warto dodać ok. 0,5 cm. W ten sposób uzyskasz optymalną długość wnętrza buta. Rozmiar możesz porównać z tabelami na stronie producenta bądź na pudełku z butami.

Jeśli nie przekonuje Cię ta pierwsza opcja, możesz również inaczej zmierzyć stopę dziecka, a mianowicie wyjąć wkładki z buta i postawić ją bezpośrednio na nich. Czarno na białym zobaczysz, jak daleko sięga stopa dziecka i ile luzu mu pozostaje. Można wtedy dobrać większy rozmiar bądź mniejszy, w zależności od tego, jak stopa wygląda na tle wkładki.

Materiał wysokiej jakości, membrana, ocieplenie

W butach zimowych najważniejszą rolę spełnia ocieplenie oraz membrana wodoodporna. Niczym przyjemnym jest chodzenie w przemoczonych butach i skarpetkach, dlatego producenci obuwia dla dzieci dbają o to, aby nie dopuścić do takiej sytuacji. Dobrej jakości membrana powinna posiadać właściwości odprowadzania nadmiaru pary wodnej oraz pochłaniania potu. Wkładki w butach zimowych również powinny mieć higieniczne właściwości, aby dzieci czuły się komfortowo.

Jeśli chodzi o ocieplenie, najmilsze w dotyku są syntetyczne futerka, jednak nie sprawdzają się tak dobrze, jak naturalne materiały wykorzystywane do tego celu. But, w którym wykorzystano wełnę naturalną lub owczą wełnę są niezwykle miękkie, a przy okazji zwalczają bakterie.

Śniegowce czy zimowe kalosze?

Sporo osób zadaje sobie pytanie, czy lepiej wybrać dla dziecka standardowe śniegowce, czy może jednak ocieplane kalosze. Otóż każdy typ obuwia ma swoje zalety i wady. Śniegowce mogą być nieco toporne w budowie, ale za to ciepłe i dopasowane do stopy dziecka tak, by nie wpuszczały do środka śniegu. Śniegowce dziecięce zaprojektowane zostały tak, by zapewniać dzieciom ciepło oraz maksymalny komfort. Wysokiej jakości materiały oraz nowoczesne technologie gwarantują ciepło i odporność na rozmaite warunki pogodowe. Śniegowce charakteryzują się maksymalną wygodą!

Czy kalosze to dobra opcja na zimę? Tak, o ile będą to kalosze ocieplane. Poszukując kaloszy dla dziecka, możesz być pewnym, że znajdziesz wiele ciekawych opcji kolorystycznych. Niektóre z nich charakteryzują się wyższym podbiciem, aby dziecko z nieco większą stopą odczuwało komfort podczas chodzenia i zabaw na śniegu. Kalosze dziecięce wykonywane są głównie z PVC. Dobrej jakości buty nie będą zawierać w składzie żadnych szkodliwych dla dzieci substancji. Ich wytrzymałość często potwierdzana jest badaniami.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która opcja jest lepsza — śniegowce, czy kalosze. Wiele zależy od samych rodziców, ich gustu, a także możliwości finansowych.

Comments

Log in or register to post comments