Pierwsze buty - jak dobrze je wybrać?
Posted by      10/06/2023 09:19:13
Pierwsze buty - jak dobrze je wybrać?

W sklepach dziecięcych można znaleźć setki różnych słodkich i uroczych bucików dla noworodków i raczkujących maluchów. I chociaż wyglądają pięknie i ich zakup naprawdę kusi, lepiej trochę odczekać. Na pierwsze buty dla dziecka przyjdzie czas. Kiedy je kupić i jak wybrać pierwsze buty dla dzieci? Podpowiadamy!

Pierwsze buty dla dziecka – kiedy je kupić?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – nie za wcześnie. Buciki dla noworodka czy kilkumiesięcznego malucha to zdecydowanie nie jest najlepszy pomysł. Stopa dziecka jest jeszcze nieukształtowana. Więcej – kształtuje się mniej więcej do 18 roku życia i każde źle dobrane buty mają na nią ogromny wpływ. W przypadku dzieci jest to szczególnie istotne, by buty były idealnie dopasowane.

Początkowo maluchy w ogóle nie potrzebują obuwia. Nie chodzą, w zasadzie prawie się nie poruszają. W okresie raczkowania i pełzania buty mogą bardziej przeszkadzać niż pomagać. Dlatego pojawiają się głosy, że dziecko powinno mieć pierwsze buty, dopiero kiedy zaczyna się pionizować i chodzić, czyli około pierwszego roku życia.

To nie do końca jest prawda. Nauka chodzenia i wszystkie próby stania na własnych nogach powinny przebiegać na boso. Dziecko wtedy ma więcej swobody, a jego maleńkie nóżki mają możliwość dotykania różnych bodźców i powierzchni. Dziecko uczy się lepiej regulować, wyczuwa poziom śliskości. Poza tym, większość butów jest o wiele bardziej śliskie, niż stopa. Pierwsze buty warto więc kupić dopiero, kiedy maluch już sprawnie samodzielnie chodzi. Oczywiście są konieczne wtedy, kiedy wchodzimy z maluchami na spacer i chcą samodzielnie eksplorować ścieżki, drogi i trawniki – wtedy buty są konieczne.

Jeśli nie buciki dla noworodków, to co?

Maluchy jak najwięcej czasu powinny spędzać boso. Dotykanie różnego podłoża stopami, mieniające się temperatury i faktury – to ćwiczenie dla mięśni stopy i dla zmysłów. Rodzice, a zwłaszcza babcie i ciocie, martwią się jednak, że dziecko zmarznie, a wiadomo, że wychłodzone stopy mogą oznaczać szybkie przeziębienie. Jeśli faktycznie w domu jest zimna albo bardzo śliska podłoga, względy bezpieczeństwa każą chronić małą stopę dziecka.

W takim wypadku nie warto kupować sztywnych butów czy kapci niemowlęcych. Buciki dla niemowlaka, który jeszcze nie chodzi, warto zastąpić grubszymi skarpetami. Wiele z nich ma gumową podeszwę lub specjalne wypustki, które zapobiegają ślizganiu się i chronią dziecko przed ewentualnym upadkiem. Jeśli szukasz dla malucha, który jeszcze nie chodzi, obuwia chroniącego go przed mrozem i chłodem zimą, to wcale nie musisz kupować standardowych butów. W wielu sklepach dostaniesz ocieplacze wykonane z materiału stosowanego do szycia kurtek. Tego rodzaju buciki często są dołączane do kombinezonów. Są puchate i miękkie, ich zadaniem jest utrzymywanie ciepła w czasie zimowych spacerów, nic więcej.

Pierwsze buty do chodzenia – podeszwa

Pierwsze buty dla dzieci muszą spełniać cały szereg wymagań. Te estetyczne schodzą na ostatni plan, najważniejsza jest ergonomia i bezpieczeństwo. Ogromną uwagę należy zwrócić na podeszwę butów dla niemowlaka. Niektóre buciki dla dzieci są bardzo twarde i sztywne. Może się wydawać, że są bezpieczniejsze, ponieważ lepiej będą trzymać stopę, ale to nieprawda. Podeszwa dla dzieci koniecznie musi być elastyczna i miękka.

Dobre buciki dla niemowlaka są giętkie i elastyczne. Należy sprawdzić, czy można je łatwo zginać we wszystkie strony. Stopy dzieci dopiero się kształtują i nie chcemy uformować ich nieprawidłowo. Dzieci przy nauce chodzenia ciągle wykręcają stopy, obciążają na zmianę palce, pięty czy strefę środkową, a także próbują chodzić na bokach stóp. Dopiero się uczą metodą prób i błędów, a buty powinny im na to pozwalać.

Pierwsze buty dla dziecka – najważniejsze cechy

Pierwsze buciki do chodzenia powinny być także miękkie, lekkie i przewiewne. To zdecydowanie ich najważniejsze cechy. Muszą być lekkie, ponieważ dzieci bardzo odczuwają obciążenie. Nawet dla dorosłych chodzenie w ciężkich butach nie jest przyjemne i wymaga wysiłku. Im lżejsze materiały i cała konstrukcja, tym lepiej. W ciężkich bucikach niemowlaki układają nóżki trochę inaczej i bardziej napinają mięśnie.

Przewiewność butów także jest bardzo ważna. Małe dzieci najczęściej nie mają dobrze rozwiniętej umiejętności termoregulacji. „Wentylacja” w bucikach jest bardzo ważna, żeby skóra stopy mogła oddychać. Bity powinny być wykonane z przewiewnej tkaniny lub ze skóry naturalnej. Dzięki temu będą lekkie, przewiewne i miękkie.

Pierwsze buty do chodzenia – jak wybrać odpowiedni rozmiar

Pierwsze buty dla dziecka powinny być dobrane nie tylko pod względem jakości i materiałów, lecz także oczywiście rozmiaru. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Dzieci często mają tendencję do wywijania paluszków, czasami trudno jest przymierzyć but na małą stópkę. A kilkunastomiesięczne łobuziaki, które dopiero uczą się chodzić i kupują swoje pierwsze buciki, nie powiedzą nam, czy coś je ciśnie i jest niewygodne.

Rozmiar buta dla dziecka to nie tylko długość! Tak naprawdę chodzi także o szerokość, zarówno w paluszkach, jak i dalszej części stopy. Bardzo ważne jest zachowanie swobody dla paluszków. Pracują i poruszają się w czasie chodu i podczas prób utrzymania równowagi. Musza mieć dużo miejsca by dobrze się poruszać. Dotyczy to zarówno bucików dla niemowlaka, jak i dla przedszkolaków.

Buty dla rocznego dziecka i starszych maluchów - mierzenie

Określenie długości stopy jest najłatwiejsze. Rodzice często mierzą stópkę dziecka i tworzą model czy patyk jej długości, by wybrać maluchowi buty. A to błąd – but trzeba przymierzyć na małą nóżkę. Przecież poza długością, stopa ma także szerokość i wysokość, a do wysokiego podbicia najtrudniej jest dobrać buty. Przymierzając, należy zwrócić uwagę, czy na pewno dobrze wchodzą i czy łatwo jest je założyć i zdjąć. Warto także poczuć pod palcami, gdzie znajdują się paluszki i czy dziecko ma w nich odpowiednio dużo miejsca.

Jeśli konieczne jest kupienie butów bez obecności zainteresowanego, można poradzić sobie przygotowując specjalny obrys. Stopa powinna być obciążona, należy ustawić malucha na kartoniku czy kartce papieru i dokładnie obrysować stopę. Trzeba zrobić to naprawdę precyzyjnie, by mieć pewność, że nie powiększa się jej na rysunku. Następnie należy dodać kilka (około 6) milimetrów z przodu, by zapewnić maluchowi więcej miejsca na duży palec. Taki obrys można wyciąć z grubszego kartonu i przymierzać w sklepie do różnych butów.

Zakup bucików dla dziecka, zwłaszcza pierwszych, nie jest prosty. Warto dłużej się nad tym zastanowić, ponieważ odpowiednie, wygodne i ergonomiczne buty są szczególnie ważne dla rozwoju dziecka i pomogą wspierać doskonalenie umiejętności chodzenia i pionizację.

Comments

Log in or register to post comments