Jak rozpoznać płaskostopie u dzieci?
Posted by      03/09/2022 09:28:02
Jak rozpoznać płaskostopie u dzieci?

Drodzy Rodzice, jestem pewna, że te pytania pojawiają się dość często w Waszych głowach.

Czy moje dziecko ma płaskostopie? Co z tym zrobić? Czy da radę to wyleczyć?

Postaram się Wam na nie odpowiedzieć.

Zarówno u dorosłych jak i u starszych dzieci prawidłowo zbudowana stopa nie powinna być całkowicie płaska. Jej wysklepienie tworzą 3 łuki:

 • łuk poprzeczny, który biegnie od I do V kości śródstopia,

 • 2 łuki podłużne, które biegną od pięty w kierunku I i V kości śródstopia.


Rodzaje płaskostopia.

Mówiąc o płaskostopiu u dzieci należy pamiętać, że istnieje tzw.

Płaskostopie fizjologiczne.

Powinno on zaniknąć u dzieci powyżej 3,5 roku życia. Jest to związane z występowaniem na spodzie stopy podściółki tłuszczowej. Dzięki niej nasza pociecha może swobodnie uczyć się chodzić i utrzymywać równowagę. Wraz z rozwojem malucha, po przekroczeniu przez niego 3,5 roku życia przyśrodkowa część stopy powinna się podnieść. Tutaj musimy zwrócić uwagę czy rozwija się ona prawidłowo. Warto podkreślić, że ostateczne ukształtowanie łuków stopy może potrwać nawet do 8 roku życia dziecka.

Płaskostopie podłużne – mówimy o nim wtedy, gdy łuki zarówno po wewnętrznej jak i zewnętrznej krawędzi stopy nie są w ogóle widoczne, stopa w całości przylega do podłoża.

Płaskostopie poprzeczne – występuje, gdy łuk poprzeczny stopy ulega spłaszczeniu i przednia część stopy staje się szersza.Jak wykonać test na płaskostopie w warunkach domowych?


Wystarczy mokrą stópkę dziecka postawić na podłodze, kartce papieru czy piasku i ocenić czy na jej odbiciu widać wcięcie po wewnętrznej stronie stopy, czy wykształcił się łuk. Jeżeli tak jest to możemy być spokojni – stopy naszego szkraba prawidłowo się kształtują. Natomiast jeżeli zaobserwujemy powyżej przedstawione objawy u naszej pociechy, to możemy podejrzewać, że ma płaskostopie.

Możemy również obserwować buty noszone przez nasze dziecko. Jeśli wewnętrzne części podeszwy obuwia są starte, a na zewnętrznych nie ma zniszczeń, może to oznaczać, że dziecko ma tzw. platfusa. W naszym sklepie https://www.wesolebuciki.pl/35-memo posiadamy obuwie firmy MEMO z podeszwą diagnostyczną, która ułatwi obserwację ścierających się stref.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości to udajmy się na wizytę do ortopedy. Specjalista na pewno udzieli fachowej, wyczerpującej i pewnej odpowiedzi. Lekarz zbada dziecko, sprawdzi czy nie ma innych wad często powiązanych z płaskostopiem ( np. krzywych kolan) i wyda stosowne zalecenia.


Przyczyny płaskostopia u dzieci

Do najczęstszych czynników, które wywołują płaskostopie u dzieci zaliczamy:

 • otyłość,

 • brak ruchu,

 • zbyt wczesna pionizacja dziecka – po prostu niektórzy rodzice próbują przyspieszyć naukę chodzenia dziecka prowadzając je za ręce, a to ogromny błąd.

Wśród innych przyczyn warto wspomnieć o: schorzeniach neurologicznych, problemach genetycznych, deformacjach kostnych, chorobach mięśni, kości i stawów, czy nawet o ubieraniu dziecku zbyt ciasnych, niedopasowanych butów, skarpet i rajstop.


Leczenie płaskostopia u dzieci.

Tak jak wspominałam wcześniej, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości i podejrzewamy płaskostopie u swojej pociechy to wybierzmy się do ortopedy. W zależności od stopnia i rodzaju stwierdzonej wady wdroży on właściwe postępowanie, polegające np. na:

 • zwiększeniu aktywności fizycznej,

 • noszeniu specjalistycznego obuwia czy wkładek,

 • systematyczne powtarzanie określonych ćwiczeń korekcyjnych,

 • konsultacja z dietetykiem, jeżeli przyczyną płaskostopia jest zbyt duża masa ciała dziecka.

Jak zapobiegać płaskostopiu u dzieci


 • jak najczęściej zachęcaj dziecko do aktywności fizycznej,

 • nie pozwalaj, aby szkrab siedział z nogami podwiniętymi pod pupę – może to prowadzić do koślawości kolan,

 • kupuj dziecku nowe, wygodne obuwie – nie pozwalaj, aby nosiło je po innym dziecku,

 • latem pozwalaj mu chodzić boso po trawie, kamykach czy piasku – wzmocnią się mięśnie jego stóp,

 • nigdy nie ingeruj w naukę chodzenia malucha, nie przyspieszaj tego – nie wkładaj go do chodzika, uwierz maluszek sam stanie na nogi jak tylko będzie na to gotowy.

Pamiętajmy im szybciej wykryjemy problem, tym lepiej.

W następnym moim wpisie podam Wam przykłady ćwiczeń, które możecie razem z maluchem wykonywać w domu.

Comments

Log in or register to post comments