Jak rozpoznać płaskostopie u dzieci?
Posted by      03/09/2022 09:28:02
Jak rozpoznać płaskostopie u dzieci?

Kiedy diagnozować płaskostopie u dziecka?

Kiedy zaczynamy zauważać u naszych dzieci pewne niepokojące zachowania, takie jak częste potykanie się, chód na palcach, ból stóp czy szybkie męczenie się podczas chodzenia, powinniśmy zwrócić uwagę na ich stopy. Płaskostopie u dzieci to jedna z najczęstszych dolegliwości układu kostnego w wieku dziecięcym. Choć wiele dzieci przechodzi to naturalnie, czasami może to być powód do niepokoju.

Płaskostopie to stan, w którym łuk stopy, który normalnie jest wzniesiony, spłaszcza się. Możemy mówić o płaskostopiu podłużnym, kiedy zanika łuk wzdłużny stopy, czyli ten biegnący od pięty do palców oraz o płaskostopiu poprzecznym, kiedy spłaszczony jest łuk poprzeczny, czyli ten biegnący w poprzek stopy.

Aby wykryć płaskostopie u dzieci, warto obserwować ich chód, postawę oraz ewentualne objawy dyskomfortu. Dzieci z płaskostopiem mogą częściej skarżyć się na ból stóp, kostek, a nawet kolan. Mogą też unikać aktywności fizycznych, które powodują nacisk na ich stopy.

Płaskostopie u dzieci – przyczyny

Płaskostopie u dzieci mogą mieć różne przyczyny. Często są one związane z genetyką, a więc płaskostopie mogą być dziedziczone. Inne czynniki to nadwaga, co zwiększa nacisk na stopy i może prowadzić do spłaszczenia łuków stopy. Również zbyt wczesna i niewłaściwa nauka chodzenia czasami prowadzi do problemów z płaskostopiem.

Istnieje również coś, co nazywane jest "płaskostopiem fizjologicznym". Jest to stan, który występuje u wielu małych dzieci i zwykle ustępuje samoistnie, gdy dziecko rośnie i jego mięśnie stóp i nóg się rozwijają.

Pamiętaj, aby zawsze warto konsultować wszelkie obawy z lekarzem pediatrą lub ortopedą.

Wkładki i buty na płaskostopie dla dzieci

Prawidłowo dobrana wkładka na płaskostopie to jeden z kluczowych elementów skutecznego leczenia. Wkładki na płaskostopie poprzeczne czy podłużne, zaprojektowane specjalnie dla dzieci, pomagają poprawić rozkład ciężaru ciała i przywrócić naturalny kształt łuku stopy.

Buty na płaskostopie dla dzieci też odgrywają ważną rolę. Powinny mieć twardy zapiętek, zapewniać stabilność i dobrze dopasowywać się do stopy. Wkładki i buty powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb każdego dziecka przez specjalistę.

Ćwiczenia na płaskostopie u dzieci

Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne czy podłużne mogą znacznie pomóc w leczeniu tej dolegliwości u dzieci. Pomagają one wzmocnić mięśnie stopy i poprawić jej funkcjonowanie.

Wśród polecanych ćwiczeń na płaskostopie znajdują się te polegające na chodzeniu na palcach, na piętach, bieganiu "w miejscu" na palcach czy na wykonywaniu "marszu żołnierskiego". Ważne jest jednak, aby ćwiczenia były prowadzone pod kontrolą specjalisty, który będzie mógł dostosować je do indywidualnych potrzeb dziecka.

Pamiętajmy, że płaskostopie u dzieci to dolegliwość, która wymaga naszej uwagi. Przede wszystkim obserwujmy sygnały, które wysyła nam dziecko, a w razie wątpliwości nie wahajmy się skonsultować z lekarzem. Właściwa reakcja i odpowiednio dobrane środki, takie jak wkładki na płaskostopie czy specjalne ćwiczenia, mogą znacznie przyczynić się do poprawy komfortu życia naszych pociech.

Jak prawidłowo dobrać wkładki na płaskostopie?

Aby prawidłowo dobrać wkładki na płaskostopie dla naszego dziecka, powinniśmy zwrócić się o pomoc do specjalisty – najlepiej ortopedy. Wybór odpowiednich wkładek jest kluczowy i powinien uwzględniać rodzaj płaskostopia (podłużne czy poprzeczne), stopień zaawansowania problemu oraz indywidualne potrzeby dziecka.

Wkładki na płaskostopie poprzeczne czy podłużne mają na celu nie tylko zmniejszenie bólu i dyskomfortu, ale przede wszystkim korygowanie nieprawidłowości i wsparcie łuku stopy, a tym samym poprawę chodu. Powinny one być wykonane z materiałów, które zapewniają odpowiednie amortyzowanie, są trwałe, ale jednocześnie miękkie i elastyczne.

Bardzo ważne jest również, aby wkładki były komfortowe dla dziecka i nie powodowały dodatkowych otarć czy dyskomfortu. Z tego powodu warto wybierać produkty, które zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o dzieciach.

Jak wybrać buty na płaskostopie dla dzieci?

Dobór odpowiednich butów to kolejny krok w leczeniu płaskostopia u dzieci. Buty powinny być dopasowane do stopy dziecka – nie mogą być ani za duże, ani za małe. Muszą zapewniać stabilność, a jednocześnie nie ograniczać naturalnych ruchów stopy.

Zwróćmy uwagę na materiał, z którego są wykonane buty. Powinien on zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza, a jednocześnie być wystarczająco mocny, aby chronić stopę.

Pamiętajmy, że dobrze dobrane buty na płaskostopie muszą współpracować z wkładkami – razem tworzą one system, który pomaga skorygować problem z płaskostopiem.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Czym się kierować przy wyborze butów dziecięcych na lato?
Używane buciki, czy to zdrowe dla stopy ?
Ćwiczenia na stopy dla dzieci - czy to dobry pomysł?
Jak rozpoznać płaskostopie u dzieci?
Jak szybko rosną stopy dziecka?
Jak spędzić walentynki z dziećmi?
Mrugała wiosenne modele obuwia dla dzieci
Czy buty można prać ?
Emel kapcie
Czy buty to dobry pomysł na świąteczny prezent?

Comments

Log in or register to post comments