Rozwój dziecka — jak zmieniają się jego nogi?
Posted by      06/30/2023 09:59:49
Rozwój dziecka — jak zmieniają się jego nogi?

Dziecko rośnie, rozwija się w swoim tempie. Każde jest inne, każde zdobywa nowe umiejętności we własnym zakresie czasowym. Wszystkie nowe doświadczenia niezwykle cieszą rodziców takiego malucha. Do najbardziej zauważalnych należą te, które dotyczą motoryki. W pierwszym roku swojego życia dziecko od samego leżenia przechodzi w przekręcanie się na brzuch, podpór przodem, raczkowanie, siad oraz wstawanie i stawianie pierwszych kroków. Ogromną zmianę na przestrzeni lat przechodzą również nogi dziecka. Jeśli chcesz zapewnić swojej pociesze optymalne warunki do zdrowego rozwoju, warto wiedzieć, jakie zmiany zachodzą w budowie nóg na przestrzeni lat. Czy krzywe nogi są od razu powodem do strachu, czy zmiany te zawsze są nieodwracalne? Jak dbać o stopy dziecka, aby stanowiły odpowiednią podporę dla małego człowieka?

Stopy malucha po urodzeniu — jak wyglądają?

Praktycznie każde dziecko przychodzi na świat z dość charakterystycznie ułożonymi nóżkami i stopami. Nóżki noworodka tworzą kształt litery O, ponieważ kolana wygięte są na zewnątrz. W medycynie takie ustawienie znane jest pod pojęciem kolana szpotawe. U osób dorosłych oraz starszych dzieci byłoby to ustawienie do zmodyfikowania, jednak u maluchów jest ono całkowicie fizjologiczne. Z kolei stopy zrotowane są lekko do wewnątrz. Sprawia to, że palce wydają się skierowane ku sobie. Stopa noworodka dodatkowo posiada wyraźnie zaznaczony łuk sklepienie. Z racji, że aparat kostno-stawowy nie jest jeszcze dojrzały, stopy te nie są w stanie utrzymać ciężaru dziecka.

Co zmienia się w stopach w czasie pierwszego roku i dalszych lat?

Jak zostało wyjaśnione powyżej, krzywe nóżki u noworodka to norma. Warto jednak mieć na uwadze, że przez pierwsze lata życia dziecka nogi wraz ze stopami ulegają licznym zmianom.

Pierwszy rok jest zwykle bardzo przełomowy. Normy zakładają, że dziecko powinno raczkować pomiędzy 5,5 a 13,5 miesiącem życia, z kolei pierwsze kroki powinny pojawić się pomiędzy 6 a 14 miesiącem. W tym czasie stopy są lekko zrotowane do wewnątrz, natomiast łuk sklepienia stopy ukryty jest pod poduszeczką tłuszczową. Wydaje się więc, że stopa jest płaska, z kolei palce ułożone są promieniście. Nauka chodzenia może rzutować na przyszłe życie malucha, dlatego tak ważne jest, by wykształtować u dziecka prawidłowe wzorce ruchowe.

Drugi rok życia to czas, w którym rozpoczyna się proces prostowania kolan. Trwa on zazwyczaj między 18. a 36. miesiącem życia. Zanikają również stopniowo poduszki tłuszczowej na stopach. Proces ten powinien rozpocząć się najpóźniej w okolicach 3. roku życia. Kolejna zmiana w tym czasie to również przechodzenie z pozycji supinacyjnej do pronacyjnej, czyli stopy rotują się powoli na zewnątrz.

W dwóch kolejnych latach kontynuowane są procesy związane z całkowitym zanikiem płaskostopia. Z kolei jeśli kolana prostowały się na przełomie 2. i 3. roku życia, później mogą zacząć przyjmować ustawienie koślawe, choć nie muszą.

Kiedy dziecku prostują się nóżki? Piąty rok cechuje się powolniejszą dynamiką zachodzących zmian. U dziecka obserwuje się zwykle lepiej widoczny łuk sklepienia stopy oraz zmniejszanie się stopniowe koślawości kolan.

Krzywe nóżki u malucha — fazy chodu i etapy rozwoju

Jak można się domyślić, krzywe nóżki u dziecka nie zawsze oznaczają schorzenia, które natychmiastowo trzeba leczyć. Krzywe nogi u dzieci są zjawiskiem całkowicie normalnym i jeśli z biegiem lat przechodzą opisane wyżej zmiany, nie będzie potrzebna żadna konsultacja lekarska, leczenie, ćwiczenia, fizjoterapia czy operacja. Jeśli jednak zdarzy się, że szpotawość nóżek nie zniknie w pewnym momencie, należy zareagować i zasięgnąć specjalistycznej opinii lekarza.

Zdrowa stopa to podstawa

Stopa często jest niedocenianym elementem ciała człowieka, a jednak zdrowa stopa jest bazą zdrowej, prawidłowej postawy. Na stopach spoczywa cały ciężar ciała. Stopy zbudowane są tak, by mogły spełniać podstawowe funkcje, czyli amortyzacji, stabilizacji oraz przemieszczania się. Każdy człowiek przez całe swoje życie ma tylko jedną parę stóp, które wymagają docenienie. Nic więc dziwnego, że rodzice chcą wspierać swoje dzieci w bezpiecznym, prawidłowym rozwoju.

Bardzo istotnym zagadnieniem są pierwsze buty dla malucha. Mała stopa, która nieustannie się zmienia, jest niezwykle wrażliwa na deformacje. Każdy but, niezależnie od tego, czy jest to bucik zimowy, wiosenny, letnie sandałki czy trzewiki, musi zostać dobrany wręcz idealnie. Cholewka nie musi sięgać poza kostkę, ale but musi być wystarczająco miękki i wygodny, najlepiej sznurowany lub zapinany na wygodne i szybkie rzepy. Obuwie dla malucha powinno zginać się w miejscu, w którym zaczynają się paluszki. Podeszwy nie mogą być całkowicie sztywne, ponieważ będą wymuszać wtedy zupełnie nienaturalny chód od dziecka. Tylna część buta musi być odpowiednio elastyczna, aby wspomagała prawidłowe ułożenie stópki dziecka oraz zapobiegała odkształceniom w butach. Dobrym wyborem będą buty, który wykonane są z materiałów naturalnych, maksymalnie bliskich człowiekowi. Najchętniej rodzice wybierają buty z wysokogatunkowych materiałów tekstylnych lub buty skórzane. Świetnie pochłaniają pot oraz odprowadzają nadmiar pary wodnej, dzięki czemu stopa dziecka zawsze jest suchutka i nie ślizga się.

Czy buty mogą mieć wpływ na prawidłowe kształtowanie się ciała dziecka?

Stopy małego dziecka są niezwykle delikatne i wrażliwe na towarzyszące im obuwie. Wybór nieprawidłowych butów może wyrządzić sporo szkód, które później ciężko będzie zniwelować. Pierwsze buciki odgrywają niebagatelną rolę podczas kształtowania się odpowiedniej postawy, a zły pierwszy wybór może powodować zniekształcenia oraz późniejsze nieciekawe dolegliwości.

Nóżki dziecka, przez wzgląd na swoją wrażliwość, powinny być traktowane z należytą dbałością. Buty muszą utrzymywać stopę w miejscu, gwarantować odpowiednią amortyzację oraz pozwalają na swobodne ruchy stopy, przy jednoczesnym stabilizowaniu jej. Pierwsze buty dla dziecka warto kupować w profesjonalnych sklepach. Projektowaniem takiego obuwia zajmują się zwykle specjaliści, którzy znają się na rozwoju nóg dziecka i wiedzą, co dla niego dobre!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jakiej firmy wybrać półbuty na wiosnę?
Jak wybrać baleriny profilaktyczne?
Jak dbać o prawidłowy rozwój stopy dziecka ?
Trampki MEMO
Sandały Bartek
Jakie kapcie dla dzieci, Danielki, Dawid czy Mrugała?
Buty profilaktyczne Daniel dla dzieci.
Buty profilaktyczne jako dobry pomysł na prezent gwiazdkowy
Jakie buty wybrać na zimę dla dziecka?
Jakie buty do wkładek ortopedycznych dla dzieci?

Comments

Log in or register to post comments