Czy buty dziecięce można prać w pralce?
Posted by      06/21/2023 09:34:40
Czy buty dziecięce można prać w pralce?

Buty dziecięce zwykle są bardzo silnie eksploatowane. Praktycznie codziennie narażone są na kontakt z rozmaitymi czynnikami, takimi jak piach, woda, słońce, błoto, trawa. Rodzice często nie nadążają z ich ręcznym myciem, dlatego zastanawiają się, co zrobić, aby były one dość szybko gotowe do ponownego założenia. A wiadomo, że nawet najlepsze, najdroższe buty nigdy nie będą całkowicie odporne na zabrudzenia. Regularne czyszczenie jest więc podstawą do tego, by buty służyły dość długo. Sprawdź nasz krótki poradnik, aby dowiedzieć się, jak przywrócić butom czystość i świeżość!

Pranie butów w pralce — czy można?

Ręczne pranie butów może wydawać się dobrym rozwiązaniem, jeśli do umycia jest tylko jedna, góra dwie pary butów. Trzeba jednak mieć świadomość, że takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Najczęściej po jednym dniu zostaje sterta butów do wyczyszczenia. Na ten widok niejeden rodzic dostaje gęsiej skórki. Jak temu zaradzić? Nic dziwnego, że pojawiają się pytania o to, czy pranie butów w pralce jest w ogóle możliwe i czy można tak postępować z obuwiem.

Odpowiedź nie jest jednoznaczna i wiele zależy od tego, jaki typ obuwia chcesz wyprać. Tanie buty wykonane z kiepskich materiałów z pewnością natychmiast się porozklejają i nie będą się już nadawać do noszenia. Dlaczego? Buty te tworzone są z produktów, które nie są odporne na długie działanie wody i chemii. Pranie w pralce zaleca się w ostateczności i warto zwracać uwagę na to, co zaleca producent oraz jakiej jakości jest obuwie.

Jak prać buty w pralce — najważniejsze zasady!

Zanim ulubiona para butów Twojego dziecka zniknie w bębnie, zapoznaj się z uwagami producenta i dostosuj się do nich. Sprawdź też dokładnie, czym ubrudzone są buty. Tak naprawdę większość zabrudzeń schodzi przy użyciu szczotki, gąbki, wody i mydła. Ten sposób jest mało inwazyjny, choć zabiera nieco cennego czasu. Pranie butów to ostateczność, po którą powinni sięgać wyłącznie osoby zabiegane, które mają wystarczająco innych, ważniejszych obowiązków domowych.

Jakie buty można prać w pralce bez większych obaw? Odpowiedzią na to pytanie są buty sportowe szyte, wykonane z tkanin syntetycznych. Jeśli Twoje dziecko posiada właśnie takie obuwie, możesz bez większych wyrzutów sumienia. Buty klejone również można prać, w tym przypadku warto jednak sprawdzić zalecenia producenta. Trzeba zatroszczyć się o to, aby buty nie uległy rozklejeniu podczas prania.

W jakiej temperaturze prać buty? Najlepszym wyborem jest temperatura 30 stopni. Wyższe mogą powodować deformowanie się cholewki butów, jak i podeszew.

Jak wyprać buty, aby pięknie pachniały i zszedł z nich cały brud? Ważne są detergenty, jednak w stosunkowo małej ilości. Wybierz tylko te, który nie posiadają w składzie zmiękczaczy. Płyny do płukania też są zbędne, ponieważ mogą negatywnie wpływać na cholewkę.

Jak wyprać buty w pralce? Czy czas ma znaczenie? Jak najbardziej! W przypadku butów im krótszy program tym lepiej. Ponadto obecne pralki coraz częściej wyposażone są w specjalne programy dla obuwia. Jeśli Twoje urządzenie takowy posiada, możesz bez problemu mu zaufać. Pamiętaj, że buty nie powinny prać się dłużej niż 30 minut.

Buty skórzane — jak czyścić?

W ostatnich latach hitem są buty skórzane dla dziecka. Prezentują się bardzo efektownie, a poza tym są bardzo komfortowe, miękkie i wygodne. Dobrej jakości skóra będzie też wyborem na lata. Skórzane obuwie wymaga jednak odpowiedniego traktowania. Z pewnością nie można ich prać w pralce. Jeśli Twoje dziecko ma buty ze skór licowych bądź lakierowanych, wystarczy wilgotna gąbka czy zwilżona szmatka, aby pozbyć się zabrudzeń. Obuwie z dwoiny można czyścić szczotką z miękkim włosiem. Materiał ten jest bowiem bardzo delikatny, dlatego należy szczególnie uważać. Buty z nubuku i zamszu należy oczyszczać przy użyciu gumowej lub włosianej szczoteczki. Delikatnie przeczesanie wystarczy, aby usunąć zanieczyszczenia zgromadzone na butach.

Jak pozbyć się zabrudzeń z butów materiałowych?

Do butów materiałowych należą kapcie, trampki, sandałki. Zazwyczaj produkowane są z miękkiej bawełny, czyli naturalnego, oddychającego materiału. Zapewnia on wygodę i komfort dziecku zarówno w przedszkolu, żłobku, jak i w domu. Warto jednak dodać, że jest bardziej podatny na zabrudzenia, niż tworzywa sztuczne.

Materiałowe buty są dość łatwe w czyszczeniu. Można je wrzucić do pralki na bardzo delikatny program, jednak wpierw dobrze jest upewnić się, czy producent na to zezwala. Jeśli nie, buty tego typu można wyczyścić przy pomocy ściereczki zwilżonej lekko wodą z dodatkiem niezbyt mocnego detergentu, np. mydła, płynu do naczyń bądź płynu do prania. Jeśli producent na to nie zezwala, dobrze byłoby nie doprowadzać także do przemoczenia butów.

Obuwie dziecięce — jak suszyć?

Nieodłączną częścią rodzicielstwa jest suszenie butów dziecięcych. I nie chodzi tutaj wyłącznie o suszenie po myciu, ale również po innych wypadkach, takich jak wskoczenie dziecka do kałuży czy spacer po deszczu. Jeśli chcesz przyspieszyć proces suszenia, na pewno przyda Ci się kilka wskazówek. Z pewnością nie jest dobrze wykładać buty na grzejnik bądź wystawiać je na działanie promieni słonecznych. Dlaczego? Zbyt wysokie temperatury oddziałujące na klej lub materiał mogą jedynie zaszkodzić obuwiu. Suszenie butów w suszarce bębnowej, na słońcu lub na grzejniku może doprowadzić do szybszego i nieodwracalnego niszczenia.

Jak więc suszyć buty, aby służyły jak najdłużej dziecku? Najlepiej ustawić je na ręczniku i pozostawić w najbardziej suchym pomieszczeniu w domu. Dobrze byłoby, gdyby buty były oddalone od źródeł ciepła. Obuwie należy pozostawić w tym miejscu tak długo, jak tego wymaga. Co ważne — pod żadnym pozorem nie można zakładać mokrych butów dziecku. Dlaczego? Wilgotne środowisko jest idealne dla wszelkich grzybów i drobnoustrojów, które odpowiadają później za powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Ponadto chodzenie w mokrych butach sprawia, że materiał może się odkształcać, przez co obuwie nie posłuży zbyt długo.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jak zachęcić dziecko do chodzenia?
Jakie Buty Wybrać dla Roczniaka?
Jakie buty wybrać dla rocznego dziecka?
Czy buty dziecięce można prać w pralce?
Jakie obuwie dla dzieci przy płaskostopiu wybrać?
Buty profilaktyczne i ortopedyczne dla dzieci - jakie są różnice?
Buty skórzane dla dzieci - dlaczego warto je kupić?
Dlaczego warto przeprowadzać badania stóp? Jak wygląda badanie podoskopem?
Czym się sugerować przy wyborze kapci dla dzieci?
Przyczyny nadmiernego pocenia się stóp u dzieci

Comments

Log in or register to post comments