Jakie buty wybrać dla rocznego dziecka?
Posted by      06/22/2023 08:57:26
Jakie buty wybrać dla rocznego dziecka?

Pierwsze kroki dziecka to powód do radości dla rodziców, jak i dla dziecka. Wiążą się one z licznymi emocjami, ale też są zwiastunem nadchodzących decyzji. Przede wszystkim najbliższe otoczenie musi zostać odpowiednio zabezpieczone, aby dziecko podczas upadków nie wyrządziło sobie krzywdy. Ponadto rodziców czeka wybór odpowiedniego obuwia dla dziecka, co nie jest zbyt łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli widzimy tak szeroki asortyment i nie do końca wiemy, na co zwrócić uwagę. Na szczęście stworzyliśmy poradnik, który może pomóc rodzicom w trafnym zakupie pierwszych bucików dla malucha. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, kiedy w ogóle rozglądać się za butami oraz jakiego obuwia z pewnością nie kupować!

Kiedy dziecko powinno zacząć nosić buty?

Każdy ze specjalistów, od pediatry, poprzez ortopedę, po fizjoterapeutę, jest zgodny ze stwierdzeniem, iż proces pionizacji dziecka powinien odbywać się w maksymalnie naturalnych warunkach. Oznacza to, że rodzice, opiekunowie dziecka w żaden sposób nie powinni ingerować czy naciskać na to, by dziecko siadało bądź wstawało wcześniej, niż samo wyraża na to gotowość. Dziecko powinno mieć zagwarantowaną możliwość samodzielnego odkrywania tajników swojego ciała w takim momencie, w jakim samo uważa za najlepsze. Podobna zasada dotyczy chodzenia i pierwszego obuwia. Na samym początku dzieci mogą uczyć się chodzić na bosaka i taka opcja jest zdecydowanie najlepsza. W ten sposób maluch ma szansę w pełni poczuć swoje ruchy i wypracować pewną swobodę. Ponadto gołe stopy pozwalają na doświadczanie stymulujących bodźców, które są tak potrzebne do życia i rozwijania się dziecka.

Kiedy pierwsze buty dla dziecka? Ich zakup nie jest sprawą niecierpiącą zwłoki. Z wyzwaniem tym warto zmierzyć się w okolicach pierwszych urodzin dziecka lub później, w zależności od tempa rozwoju malucha. Wyjątkiem od reguły może być moment, w którym dziecko wręcz wyrywa się z wózka i chce stawiać swoje pierwsze kroki na zewnątrz. To jest wyraźny znak, że warto kupić mu pierwsze buty.

Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka?

Wielu rodziców zadaje pytanie, jakie powinny być buty dla rocznego dziecka. Przede wszystkim dobrze wybrać obuwie zaprojektowane przez specjalistów, którzy znają specyfikę stopy dziecka. Buty dla roczniaka muszą być wykonane z jakościowych materiałów i powinno być perfekcyjnie dopasowane do stopy. Za małe i zbyt duże buty będą powodem dyskomfortu podczas chodzenia, co może utrudniać rozwój tej umiejętności. Warto też zaznaczyć, że źle dobrane buciki dla rocznego dziecka mogą finalnie doprowadzić do kształtowania się złych nawyków podczas chodzenia oraz deformacji w obrębie stopy.

Cechy charakterystyczne pierwszych butów dedykowanych do nauki chodzenia

Jakie buty dla dziecka powinny mieć cechy? Oto kilka z najważniejszych!

• Elastyczna i twarda podeszwa — podeszwa w pierwszych burach powinna łatwo się zginać w ⅓ swojej długości i wykręcać na boki.

• Przewiewny i miękki materiał na wierzchu buta — wysoka jakość materiałów na wierzchu to gwarancja odpowiedniej wentylacji i cyrkulacji powietrza, świetnie w tym przypadku sprawdzi się naturalna skóra oraz nowoczesna membrana.

• Lekka konstrukcja — zbyt duże obciążenie dziecięcych nóżek może powodować realne kłopoty z poruszaniem się.

• Dobrze dopasowana cholewka — jako pierwsze buty powinny być wybrane takie, których cholewka będzie kończyć się na linii kostki dziecka. W ten sposób zapewnimy dziecku odpowiednią mobilność.

• Miejsce na paluszki oraz dobrze dopasowany zapiętek — stabilne otulenie pięty to bardzo ważne zagadnienie.

• Bez wkładek ortopedycznych i dodatkowych wyściółek — odpowiedniej jakości buty dla dziecka to takie z miękką podeszwą. Nie wymaga ona wykorzystania żadnych dodatkowych wkładek. Warto też wiedzieć, że stopa dziecka posiada swoją własną, naturalną podściółkę tłuszczową, która idealnie chroni strukturę stopy oraz amortyzuje podczas pierwszych kroków.

Właściwe dopasowanie rozmiaru butów dla dziecka

Jaki rozmiar buta rocznego dziecka? W tym wieku dzieci mają różne długości stóp i nie na tym powinniśmy się skupiać, decydując się na zakup pierwszego obuwia. Istotne jest zagadnienie, jaki rozmiar buta ma roczne dziecko — Twoje dziecko! Kiedy mamy już upatrzone buty od dobrego producenta wykonane z jakościowych, wytrzymałych materiałów, trzeba dobrać ich odpowiedni rozmiar. Warto wziąć pod uwagę nie tylko długość stópki malucha, ale również jej szerokość i wysokość.

Jak dokładnie i prawidłowo zmierzyć stópkę dziecka? Do najłatwiejszych sposobów można zaliczyć ten z odrysowaniem stopy na kartce i zmierzeniem dwóch najbardziej oddalonych od siebie punktów. W ten sposób zyskujesz wiedzę na temat długości stopy i do tego wymiaru warto dodać sobie ok. 5-8 mm na ewentualną skarpetkę.

Jakich butów unikać?

Jakie buty z pewnością nie będą dobrym wyborem dla dziecka, które dopiero uczy się chodzić? Rodzice powinni być maksymalnie uczuleni na buty z twardą, sztywną podeszwą. Na pierwszy raz dobrze jest faktycznie zakupić nowe buty maluchowi, a nie decydować się na używane, które były już użytkowane przez inne dziecko. But nie może być źle dopasowany do kształtu i wielkości stopy.

Rodzice powinni unikać także sztywnych i sztucznych bucików, bez przewiewnego materiału wierzchniego. Stopa dziecka w takich butach będzie się bardzo pocić, co może prowadzić do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów chorobotwórczych czy grzybów. Odradza się stosowanie wszelkich dodatkowych wkładek, takich jak wkładki ortopedyczne. Dopóki dziecko nie ma stwierdzonych wad i lekarz nie zaleci inaczej, wkładki w ogóle nie powinny pojawić się w bucie malucha.

Specjaliści odradzają wykorzystywania butów po rodzeństwie lub używanych. Choć mogą one na pierwszy rzut oka wyglądać idealnie, wyściółka z pewnością będzie zawierać odkształcenia powstałe podczas chodzenia przez inne dziecko. Większość przypadków pokazuje, że używane buty nie są w stanie dopasować się do stopy nowego użytkownika. Można w ten sposób narazić dziecko na problemy w przyszłości.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jak zachęcić dziecko do chodzenia?
Jakie Buty Wybrać dla Roczniaka?
Jakie buty wybrać dla rocznego dziecka?
Czy buty dziecięce można prać w pralce?
Jakie obuwie dla dzieci przy płaskostopiu wybrać?
Buty profilaktyczne i ortopedyczne dla dzieci - jakie są różnice?
Buty skórzane dla dzieci - dlaczego warto je kupić?
Dlaczego warto przeprowadzać badania stóp? Jak wygląda badanie podoskopem?
Czym się sugerować przy wyborze kapci dla dzieci?
Przyczyny nadmiernego pocenia się stóp u dzieci

Comments

Log in or register to post comments