Jak zachęcić dziecko do chodzenia?
Posted by      06/27/2023 14:13:10
Jak zachęcić dziecko do chodzenia?

Jednym z najszczęśliwszych dla rodzica momentów w życiu dziecka jest ten, w którym stawia ono pierwsze samodzielne kroki. Nie da się ukryć, że dla większości rodziców jest to bardzo wzruszające wydarzenie. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę sam fakt, że dla malucha jest to niebanalna, wręcz przełomowa chwila w życiu. I choć każdy rodzic czeka na to z niecierpliwością od dnia narodzin, trzeba wziąć pod uwagę, że rozwój ruchowy u każdego dziecka odbywa się indywidualnie. Rolą rodziców jest to, by odpowiednio wspierać malucha podczas nauki chodzenia. Z pewnością nie warto niczego przyspieszać. Sprawdź, kiedy dziecko powinno zacząć chodzić oraz jak skutecznie wspomóc malucha w jego rozwoju.

Kiedy maluch zaczyna chodzić i jak wyglądają poszczególne etapy?

Pierwszy rok dziecka to czas, kiedy dochodzi do największej ilości zmian w organizmie małego człowieka. Wtedy też kształtują się późniejsze wzorce ruchowe, które następnie oddziałują na ogólny rozwój. Jednak moment, w którym dziecko zaczyna chodzić to kwestia indywidualna. Nauka chodzenia może wyglądać nieco inaczej w życiu każdego dziecka, może rozpoczynać się w innych miesiącach lub trwać dłużej bądź krócej.

Bazując na książkowych przesłaniach, umiejętność samodzielnego podciągania się do pozycji siedzącej następuje pomiędzy 6. a 7. miesiącem życia malucha. Swobodny siad zwykle następuje pomiędzy 7. a 9. miesiącem. I to właśnie ta pozycja jest tą wyjściową dla wielu maluchów do stania. Zazwyczaj dziecko w okolicach 10. miesiąca życia raczkuje i rozpoczyna swoją przygodę ze stawaniem, a po ok. 2 miesiącach intensywnej nauki może stawiać swoje pierwsze kroki.

Jak można zachęcić dziecko do chodzenia?

Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, czy można zachęcać dziecko do chodzenia i jak zachęcić dziecko do chodzenia. Z pewnością nie warto przeszkadzać! Czasami zdarza się, że zbyt dobre intencje tworzą ogromną przeszkodę w rozwoju dziecka, w dążeniu do samodzielności.

Chcąc, by dziecko rozpoczęło chodzenie, dobrze jest pozwolić mu na swobodę. Zbytnia nadopiekuńczość rodziców zwykle jest poważnym problemem. Przykładem jest pędzenie na łeb na szyję, kiedy maluch podczas nauki nagle upadnie na pupę. Jeśli sytuacja nie jest dla niego w żaden sposób niebezpieczna, nie warto tego robić. Dużo lepszym rozwiązaniem jest pozwolenie dziecku na to, by samodzielnie wstawało. Błędy są przecież nieodłącznym elementem nauki każdego człowieka. Co więcej, szybkie pomaganie dziecku w niezbyt groźnych sytuacjach sprawia, że wydaje mu się, iż grozi mu niebezpieczeństwo i może doprowadzić w ostateczności do zaprzestania prób.

Bardzo ważne jest, aby podczas pierwszych kroków dziecka stawiać na bezpieczeństwo. Nóżki malucha nie są jeszcze stabilne, dlatego w każdej chwili może się on przewrócić. W sąsiedztwie wystających kantów czy brzegów mebli nie jest to do końca bezpieczne. Warto więc zabezpieczyć je odpowiednimi gumowymi nakładkami. Warto też usunąć z drogi dziecka obrusy, za które mógłby pociągnąć wraz z całą zastawą stołową, a także wszelkie szklane dodatki.

Rozwój dziecka warto wspierać poprzez wzmacnianie poszczególnych partii jego ciała. Rączki można ćwiczyć poprzez podawanie rozmaitych przedmiotów. Maluch będzie obracał je sobie w dłoniach czy przekładał z jednej do drugiej. Podtrzymywanie dziecka za bioderka oraz bujanie go na zgiętych nóżkach pomoże maluchowi w złapaniu oraz nauce utrzymywanie równowagi.

Nauka chodzenia — ćwiczenia i zabawy wspierające chodzenie dziecka

Rola rodzica na każdym etapie życia dziecka jest bardzo istotna. Trzeba ją wykonywać mądrze i odpowiedzialnie, stawiając na ćwiczenia, nie tylko na pomoce w postaci pchaczy, choć są one świetną odpowiedzią na pytanie, jak zachęcić dziecko do chodzenia oraz do zabawy. Pchacze wspomagają malucha podczas utrzymywania równowagi, a kolorowe przyciski, muzyka czy migające światełka to świetny sposób na zaintrygowanie brzdąca innymi aktywnościami.

Na boso czy w butach?

Buciki na stopach maluchów od zawsze budziły kontrowersje. Najlepszym, co można podarować własnemu dziecku, jest możliwość nauki chodzenia na własnych stopach, bez żadnych dodatkowych elementów, które nie pozwolą na dokładne odczuwanie podłoża. Chodzenie boso to najlepsze warunki do rozwoju dla zdrowej stopy dziecka. W przypadku chodzenia po śliskich powierzchniach wystarczy założyć maluchowi skarpetki z warstwą antypoślizgową.

Kiedy warto rozważyć zakup pierwszego obuwia dla dziecka? Będzie to konieczne w momencie, gdy dziecko zacznie eksplorować świat znajdujący się poza bezpiecznym domem. Bezpieczne i wygodne buty to podstawa dla odpowiedniego rozwoju malucha.

Jakich błędów lepiej unikać podczas nauki chodzenia?

Rodzice nie tylko powinni wspierać swoje dziecko, ale również wiedzieć, jakich błędów unikać podczas nauki chodzenia. Przede wszystkim w domu lepiej pozwolić dziecku chodzić na boso, niż w bucikach, ponieważ będzie miało kontakt z podłożem. Ponadto dobrym pomysłem jest całkowita rezygnacja z chodzika. Choć przyrząd ten był popularny przez wiele lat, obecne badania pokazują, że chodzik to też ogromne ryzyko rozmaitych schorzeń związanych z układem kostnym dziecka, w przyszłości dorosłego.

Jeśli dziecko wyrywa Ci się do chodzenia, nie zmuszaj go do siedzenia w wózku w czasie całego spaceru. Lepiej jest kupić pierwsze buty i pozwalać mu chodzić, aniżeli trzymać go na siłę w wózku.

Nie zapominaj o chwaleniu i dopingowaniu własnej pociechy, co jest niezwykle ważne. Nie denerwuj się też, jeśli dziecko nie chce chodzić w tym samym czasie, co chodziło wcześniejszej dziecko lub dziecko znajomych. Nie porównuj, ponieważ może się to źle skończyć.

Nie przyspieszaj żadnych etapów rozwoju. I nie mowa tutaj wyłącznie o chodzeniu, ale też o siadaniu. Nie sadzaj malucha w pozycji podpartej poduszkami, nie zmuszaj do raczkowania, nie podciągaj za rączki. A jeśli uważasz, że dziecko słabo się rozwija, skonsultuj się z lekarzem pediatrą oraz innymi specjalistami od rozwoju najmłodszych. Z pewnością doradzą Ci w wielu kwestiach, a niektóre zmartwienia skutecznie rozwieją.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu:

Jak zachęcić dziecko do chodzenia?
Jakie Buty Wybrać dla Roczniaka?
Jakie buty wybrać dla rocznego dziecka?
Czy buty dziecięce można prać w pralce?
Jakie obuwie dla dzieci przy płaskostopiu wybrać?
Buty profilaktyczne i ortopedyczne dla dzieci - jakie są różnice?
Buty skórzane dla dzieci - dlaczego warto je kupić?
Dlaczego warto przeprowadzać badania stóp? Jak wygląda badanie podoskopem?
Czym się sugerować przy wyborze kapci dla dzieci?
Przyczyny nadmiernego pocenia się stóp u dzieci

Comments

Log in or register to post comments